Förra året valde Storvreta Jönköping som då slutade åtta till kvartsfinalmotståndare. Uppsalalaget avancerade till semi med 4–1 i matcher. Inför slutomgången i år låg samma Jönköping på den sista slutspelsplatsen och kunde återigen ha valts av svenska mästarna och serievinnarna men så blev det inte. Smålänningarna förlorade sin match mot Kalmarsund samtidigt som Nykvarn gick förbi efter seger borta mot Team Thoréngruppen.
Plötsligt öppnade sig möjligheten för Storvreta att få kortast möjliga resor – och man tog den.
Assisterande tränaren Kim Johansson meddelade valet i UNT:s direktsändning.
– Det kommer bli tuffa och tajta matcher, det är vi förberedda på, men kollar vi på statistik och så tror vi att det här är det bästa för oss, sade Johansson, som också fick frågan om vilken nivå mästarna just nu befinner sig på.
– Vi är redo för slutspel. Vi har en väldigt stabil nivå och har hållit genom hela säsongen egentligen. Det är mer spets i år och högra lägstanivå. Vi är redo.
I höstas vann Storvreta knappt hemma med 3–2 men returen i Furuborgshallen i februari slutade i en klar 7–3-seger.
Innan slutspelsvalet skulle göras förlorade Storvreta en jämn match borta mot Pixbo med 5–4 i slutomgången.
Storvreta saknade en rad tunga pjäser i form av förstemålvakten Måns Parsjö, forwarden Gabriel Kohonen och backen Carl Kostov Bredberg.
– Det är inga konstigheter alls med dem, de kommer vara med (när slutspelet inleds kommande vecka). Det har varit lite sjukdom och småskavanker. Det är lugnt, säger Kim Johansson om de frånvarande spelarna.
Matchfakta
Pixbo–Storvreta 5–4
Svenska superligan
(1–0, 3–3, 1–0) Målen: 1–0 (6.27) Filip Wrandemark, 1–1 (30.16) Ondrej Nemecek, 1–2 (32.59) Otto Weidman, 2–2 (33.34) Wictor Lundstedt, 2–3 (34.25) Sakarias Ulriksson, 3–3 (35.23) Oscar Hammarqvist, 4–3 (38.00) Felix Lanver, 5–3 (58.05) Linus Nestersson, 5–4 (59.00) Sakarias Ulriksson.
Publik: 1 314
Slutspelet
Storvreta (1)–Nykvarn (8)
Falun (2)–Mullsjö (6)
Växjö (3)–Linköping (7)
Pixbo (4)–Kalmarsund (5)
Kvartsfinalspelet inleds på torsdag med Falun–Mullsjö och Växjö–Linköping. Storvreta–Nykvarn och Pixbo–Kalmarsund inleds på fredag. Serierna spelas i bäst av sju matcher.