Historiskt låg siffra – bäst genom tiderna i superligan

22 säsonger i superligan men aldrig förr har Storvreta släppt in så lite mål som de gör nu. Och inget annat lag heller under perioden. Mika Kohonen försöker förklara hemligheten.

Storvreta jublar över segern mot Kalmarsund senast. Då släppte laget bara in två mål. Matchen innan bara ett. Försvaret är ramstarkt.

Storvreta jublar över segern mot Kalmarsund senast. Då släppte laget bara in två mål. Matchen innan bara ett. Försvaret är ramstarkt.

Foto: Adam Troy

Innebandy2022-12-10 10:00

UNT har gått igenom samtliga Storvreats tidigare 21 säsonger i högsta serien och antalet insläppta mål per match var under debutsäsongen 2001/02 så högt som 5,27. Men bara för två säsonger sedan, den första under Oscar Lundins ledning, låg siffran på 5,15. 

I fjol blev det en aning bättre med 4,54 men det är i år som Storvreta byggt ett fort i egen "zon". Från att aldrig tidigare ens varit under 4 insläppta mål i snitt per match har man denna säsong endast 33 insläppta mål på 11 matcher vilket ger ett snitt på exakt 3 mål.

Under de 22 säsongerna har ingen annan klubb heller varit i klass med nuvarande Storvretanivå. Warbergs 3,45 per match från säsongen 07/08 toppar.

Nya målvakten Måns Parsjö har såklart stor del i Storvretas rekordsiffra. Men som ny huvudtränare är det lätt att gissa att en del av hemligheten finns hos Mika Kohonen. Det är anmärkningsvärt få insläppta mål men tränaren tar det med ro.

– Än så länge ja, men söndag (Linköping hemma) är en ny dag. Statistik är statistik, det är ett verktyg och lite facit men om du tittar på lagen som har vunnit, nu pratar jag inte bara om grundseriematcher utan även titlar, kommer försvaret först, säger han.

undefined
Mika Kohonen, huvudtränare i Storvreta.

Det har pratats om ett finskt försvarsspel, eller ett tjeckiskt, men Kohonen vill inte sätta några etiketter på det.

– Jag funderade hela våren och hela sommaren och pratade med Oskar (Lundin) och Kim (Johansson) och lite med "Jeppe" (Jesper Berggren) och min lillberor (Mikko). Jag hade en tydlig bild från början hur vi skulle få procenten på vår sida. Allt handlar om tid och ytor. Det är en mix av lite svenskt, lite finskt, lite från hockey … Nummersiffrorna kan vara trygghet men man kan bli låst också. När motståndarna har bollen kan vi inte bestämma utan då måste vi vara flexibla och jag vill att vi ska vara så aktiva som möjligt, säger Kohonen utan att veckla in sig i för teoretiska försvarstermer.

– Det handlar lite om mindset. Vi försöker prata med grabbarna om att varje mål är viktigt och att vi ska skydda vårt mål och hjälpa Måns eller Emil (Lindblom). Bara för att det står 8–1 så ska vi inte lalla runt. Jag brukar vara tråkig att prata om sånt.

Inte sällan är det tydligt hur Storvreta spelar man-man på egen planhalva, främst center och backar.

– Vi vill vara så aggressiva som möjligt och då måste man ligga så nära motståndarna som möjligt, det är inte bara sista triangeln. Våra killar springer inte och jagar en efter en, det är en mix av allt och vissa reglar vill vi alltid ha

– Jag vet också att vi släppt in minst mål det här året men vi pratar om att vi ska vara väldigt bra åt alla hållen. Vi har gjort fjärde mest mål och den ration är väldigt bra. Jag ser det som en process, nån nöjdhet … ähh, tänker du i de banorna utvecklas du inte. Om vi tillräckligt länge gör rätt saker och har den mentala styrkan är det oundvikligt att vi vinner. Jag är stolt över killarnas inställning och karaktär. Vi är på en bra väg.

Fotnot: UNT har även räknat antalet insläppta mål säsongerna före Storvretas inträde i högsta serien. Säsongen 1999/2000 var den första med en högstaserie på herrsidan i landet och då underskred två klubbar Storvreta nuvarande 3,00 insläppta mål per match. Haninge med 2,67 och Fornudden med 2,93.

Superligan har hetat just det sedan 2007.

Storvretas försvar

Antalet insläppta mål i snitt per match: 01/02: 5,27, 02/03: 5,06, 03/04: 4,23, 04/05: 5,09, 05/06: 4,82, 06/07: 4,27, 07/08: 4,09, 08/09: 4,57, 09/10: 4,65, 10/11: 5,04, 11/12: 4,15, 12/13: 4,27, 13/14: 5,00, 14/15: 5,15, 15/16: 4,27, 16/17: 4,71, 17/18: 4,62, 18/19: 4,91, 19/20: 4,35, 20/21: 5,15, 21/22: 4,54, 22/23: 3,00*

*Efter elva spelade matcher.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!