Återigen var det matchboll för Storvreta. Den här gången tog laget chansen att avancera till en andra raka SM-final. En av lagets matchvinnare blev forwarden Sakarias Ulriksson.
– Jag känner många positiva känslor. Men samtidigt gäller det att ta sikte på nästa match som blir den roligaste för säsongen, säger Ulriksson och tittar ut över ett IFU som flera minuter efter slutsignalen fortfarande jublar och applåderar sina hjältar.
Även om man har förhoppningar och förväntningar inför säsongen, hur känns det nu när ni finalklara?
– Att komma till Storvreta med de här spelarna, ledarna och alla runt omkring föreningen. Då blir det så här, säger han glatt och fortsätter:
– Jag tycker vi styr matchen i 60 minuter. Växjö skapar väldigt få chanser och samtidigt är vi kliniska när vi får chansen. Tidigare har vi haft lite svårt att skapa chanser, men idag var det inget snack om saken.
Precis som Ulriksson säger så lyckades Storvreta, till skillnad från de tidigare matcherna, hota Växjö i vart och vartannat anfall. Så därför är det väl typiskt att målnollan skulle spräckas av matchens domare.
Okej, nu var Otto Weidman sist på bollen, men beslutet att döma mål kom från matchens rättskipare.
Weidman blev fri och skulle bara lägga in bollen i det öppna målet, men Växjös målvakt råkade sparka till målburen och bollen gick utanför. Först tilldömdes Storvreta en straff, men efter en kortare övervägning ändrades domslutet till mål, periodens första och enda.
Om den första perioden främst var tuff i närkamper så blev de andra målmässigt tuff, i alla fall för bortalaget. Rasmus Sundstedt satte dit 2-0 efter fem minuter, Simon Götz gjorde 3-0 innan Ulriksson själv satte 4-0. Då hade Storvreta gjort tre mål på åtta minuter.
– Vi var ganska nöjda med den första, men kände att vi hade mer i oss. Och när vi steppade upp i andra perioden så hängde inte Växjö med, säger Ulriksson.
Efter Ulrikssons mål så blev Storvreta passiva och Växjö tilläts växa in i matchen och man skulle även reducera innan periodvisslan. Visserligen är ingenting omöjligt, men att möta Storvreta på bortaplan, med en tremålsledning och 20 minuter från en final, måste nog vara bland de närmsta man kan komma.
Falun eller Pixbo, vilka möter du helst i en final?
– För mig kvittar det. Oavsett vilket lag som går dit kommer vi vara förberedda och inställda på att slå dem.