Storförlust för Alunda – 2-8 mot Runsten

Det blev en riktig storförlust för Alunda borta mot Runsten i division 2 GUD uppflyttningsserien herr i innebandy.

Runsten vann mot Alunda IBF

Runsten vann mot Alunda IBF

Foto: Montage

Innebandy2025-03-09 15:57

Matchen slutade 8-2 (2-0, 4-0, 2-2).

Alundas tränare Dan Collin kommenterade matchen:

- En otroligt blek insats från vår sida. Vi skänker bort denna match till ett väldigt effektivt Runsten som straffar oss hårt på våra misstag. Vi skulle inte tappa bollen på mittplan och gör precis det gång på gång hela matchen. Vi rycker upp oss i sista perioden med det var så dags då. Men vi får ta med oss sista perioden och vi har fortfarande en bra läge i serien och allt i egna händer. Men sammantaget en stor besvikelse och trodde stenhårt på att vi skulle ge de en bättre match.

I början av matchen var Runsten starkast och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom mål av Robin Mattsson och Philip Mellquist. Runsten stod därefter för fyra raka mål i andra perioden när laget gick från 2-0 till 6-0. 8.42 in i tredje perioden nätade Alundas Melker Johansson framspelad av Johannes Holm och reducerade för Alunda.

Efter 10.22 i tredje perioden reducerade Alunda på nytt genom Hampus Andersson på pass av Melker Johansson.

11.57 in i perioden slog Casper Häggblom till på pass av Hugo Berglund och ökade ledningen för Runsten.

Efter 13.16 nätade Philip Mellquist på nytt framspelad av Jesper Persson och ökade ledningen för Runsten. 8-2-målet blev matchens sista.

Runstens Jesper Persson hade tre assists och Robin Mattsson gjorde två mål och ett målgivande pass.

Runsten har nu 15 poäng och Alunda har åtta poäng när båda lagen har spelat fem matcher.

Nästa motstånd för Alunda är Midas. Lagen möts onsdag 12 mars 20.00 i Olandshallen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!