Förra säsongen fick han börja som andremålvakt men under säsongen konkurrerade han ut Tobias Steineck mellan stolparna. Nu ska han slå igenom på allvar.
– Varje gång när jag kommit in i ett nytt lag kommit har jag gjort det som underdog och gett mig fan på att konkurrera ut den som varit före mig. Det gjorde jag i Onyx och det gjorde jag i Sirius och även i tidigare lag, säger 23-åringen från Eskilstuna.
– Jag ser den här säsongen som en säsong att visa upp mig. Det var bara jag och Johan Rehn (Falun) som hamnade över 80 i räddningsprocent i fjol och jag vet inte varför Mikael Hill (förbundskaptenen) inte hört av sig.
Tjärnberg tvivlar inte det minsta på sin kapacitet. Landslaget är inte bara ett mål; han ska bara dit.
– Mål och mål. Jag har en plan. Det ska ske, annars kan man lägga ned. Det händer ingenting i landslaget. Det är samma gamla gubbar. Men med en bra en säsong nu hoppas jag sätta mitt namn på kartan. Jag kommer att sticka ut för att jag är väldigt jämn. Jag vet inte hur de tänker i landslaget, säger han.
Sirius är tippat att hamna i bottenregionen men det finns potential enligt målvakten som gått från klubb till klubb i karriären. Det har blivit korta stopp överallt. Men i Sirius trivs Oskar-Viking Tjärnberg så bra att han skrivit på för att stanna över nästa säsong.
– Jag har alltid ställt höga krav på föreningarna och vissa har inte kunnat leverera vad de lovat. Men i Tumba fick jag sparken. Efter en träning fick jag ett samtal från sportchefen som berättade att förstemålvakten såg mig som ett för stort hot. Lite komiskt. Nästa dag ringde AIK och sa att de ville signa mig. Ett jävla flyt. Det har varit lite berg-och-dalbanor men i Sirius vill jag stanna. Jag är engagerad i en del andra grejer vid sidan av spelet, säger Tjärnberg och fortsätter:
– Gruppmässigt är det bästa jag varit med om, det som Stefan Forsman gör nu. Jävlar vilken grupp! Det är helt magiskt det vi har och gör på träningarna. Även om vi inte har de stora namnen kommer vi vara en maskin som kommer att göra det tillsammans och det kommer ge bra resultat.
Oskar-Viking är inte det vanligaste förnamnet men han vet inte själv riktigt hur det kom till.
– Först är det kunganamnet Oskar. Viking är nåt som bara har fastnat, mina föräldrar har tyckt om det.