Storvreta förlorade en gastkramade tillställning mot Mullsjö efter sudden death. En match som hade allt underhållningsmässigt.
Den som levererade var Alexander Rudd.
Han var inblandad i det mesta. Han gjorde ett snyggt spelmål, han passade till mål och han satte en straff.
Rudd var på väg att bli matchhjälte.
Storvreta hämtade upp 3–6 och 5–7 till 7–7. Men tre minuter och 58 sekunder in på förlängningen gjorde Anton Vestlund det avgörande målet. Vid glädje hos Mullsjö – förstås.
Men för Alexander Rudd var det rena rullgardinen.
Han sprang direkt in i omklädningsrummet, drog på sig ytterkläderna och gick ut genom sidodörren till Ifu Arena. Inte ett ord. Inte en kommentar.
Men Rudds handling säger nog mer än tusen ord.
– Det var kul att se honom i dag. Han har haft det tufft, säger parhästen Albin Sjögren och syftar på Rudds hjärnskakningar som har hindrat honom från att spela i omgångar.
Att Rudd drog hem direkt är inget som förvånar varken Sjögren eller lagkapten Mattias Samuelsson:
– Han vill vinna, konstaterar Samuelsson.
Det var inte den mest välspelade matchen, men oj vilken dramatik.
– Jag tycker inte att vi kom upp i nivå, men det är många matcher kvar. Nu tror nog Mullsjö att de är bättre än oss, säger Sjögren och kostar på sig ett litet leende trots den smärtsamma förlusten.
När Storvreta hämtade upp 5–7 till 7–7 var det hemmalaget som hade greppet om matchen.
– Då kändes det som om vi hade momentum. Men sett över hela matchen så förlorade vi på bjudningarna, säger Albin Sjögren.
Kvitteringen till 7–7 kom efter 18.06 av den sista perioden – straffslag av Rudd. Men var det verkligen straff?
– Det var ingen straff, ett felaktigt domslut, kommenterade Patrik Åhman, den tidigare landslagsmålvakten som numera är expert i tv-kanalen Cmore.
Storvretatränaren Stefan Forsman var som vanligt lugn och samlad efteråt och konstaterade att semifinalserien bara börjat.
– Matchen fick ingen riktig karaktär. Jag är nöjd med delar av spelet, men det var synd att vi inte kunde sätta dit bollen i förlängningen där jag tyckte att vi hade tagit över, säger Forsman.
Det som kändes extra surt för Storvreta var det faktum att laget hämtat upp ett 7–5-underläge, räddat en straff (Viktor Klintsten) i sudden death och dödat det efterföljande numerära underläget.