Det var bara ett par dagar sedan som Storvreta slog Växjö i cupsemifinalen inför 1 700 åskådare i IFU Arena. Kanske satt den matchen kvar i medvetandet.
– Ja, det är naturligt. Vi har spelat fem matcher på kort tid, men det är därför vi tränar. Man kan förstå att man kan bli mentalt trött, som är en större trötthet än den fysiska, men det är inga ursäkter, men fullt mänskligt om det skulle vara så, säger Storvretatränaren Mika Kohonen på telefon från Varberg.
Trots att Warberg hängde med målmässigt blev det nog lite frustration när man inte kunde göra mål, något som möjligen Jesper Larsson gav uttryck för när han intervjuades i UNT:s sändning efter den andra perioden. Han var nämligen inte nöjd med domaren:
– Det kändes som om det var en annan regelbok på höger sida (av planen) och nu ska vi ned dit... sade Warbergs lagkapten.
Men sidbytet hjälpte inte hemmalaget. I stället stängde Storvreta matchen redan efter 46 sekunder av den tredje perioden. Warberg gav inte upp men var ändå chanslösa. När laget skapade sina få heta chanser gjorde Måns Parsjö fina räddningar.
– Ibland får vi skit när folk säger att vi inte gör någonting (på planen). Vi hade 18–3 i skott efter två perioder och det enda de gjorde var att försöka locka upp oss så att vi skulle bli otåliga, sade Parsjö i UNT:s direktsändning.
Mika Kohonen gladdes åt segern men inte så mycket mer:
– Vi kom inte upp i nivå i spelet med boll. Vi var det bättre laget och tillräckligt bra för att vinna matchen, men utöver försvaret och Måns Parsjö var det inte något vidare spel med bollen, säger Storvretatränaren.
Warberg fick knappt iväg något skott trots utplockad målvakt under nästan fyra minuter under slutet av matchen. Inte ens när Storvretas Oscar Magnusson blev utvisad med en minut kvar blev det särskilt farligt framför Parsjö.
– De hade tre skott på mål efter 40 minuter och det är inte så mycket. Det är klart att det var roligt att hålla nollan, då behöver man inte göra så många framåt, säger Mika Kohonen med ett gott skratt.
Till sist: Två nya assistpoäng för Filip Eriksson gjorde att han förstärkte sin tredjeplats i SSL:s poängliga.
MATCHFAKTA
Warberg–Storvreta 0–4
(0–0, 0–3, 0–1)
Målen: 0–1 (27.29) Hampus Nydenfeldt, 0–2 (28.06) Fredrik Lindholm, 0–3 (39.02) Sakarias Ulriksson, 0–4 (40.46) Otto Weidman.
Publik: 817.