Det har mer eller mindre varit klart länge att Sirius damer åker ur superligan och i helgen blev det definitivt.
Efter fjolårets minusbokslut på 300 000 kronor nekades klubben i höstas elitlicens och sattes i ett så kallat kontrollår. Lyckas Sirius inte visa upp ett positivt eget kapital per 30 april stannar inte hissen nedåt vid allsvenskan utan först i division I.
– Åker man ur sportsligt kan man också åka ur genom elitlicenshänseende, bekräftar Åsa Wigforss, tjänsteperson med ansvar för licensfrågor på Svenska innebandyförbundet.
Och det är ditåt det ser ut att gå för Sirius. Ett positivt eget kapital kommer troligtvis inte att kunna uppvisas i kommande bokslut.
– Vi hade styrelsemöte i tisdags och konstaterade då att i dagsläget kommer vi inte lyckas uppfylla det. Vi ser ut att göra ett litet plus för året men vi var 350 000 back sedan tidigare, säger vice ordföranden Peter Tornberg.
Ett antal aktiviteter, som exempelvis ett större lotteri, har genomförts och hjälpt till men det har inte varit tillräckligt.
– Jag vill inte föregå någonting men vi ska ha samtal under veckan och ett föreningsmöte 7 mars där vi bjudit in alla medlemmar för att beskriva bakgrunden och blicka framåt, säger Tornberg och berättar att samtal ska hållas med spelarna.
– Vi kan inte ragga ihop ett nytt allsvenskt lag utan vi måste ha kvar en stomme. Det är det ena. Det andra är att föreningen måste hitta en ekonomi i balans. De är de två faktorerna som måste lösas.
Att Sirius ska stå utan damlag nästa säsong är inte aktuellt enligt Tornberg men det pekar alltså mot att det kommer att återfinnas i division ett. På den nivån klarar föreningen till stor del av att fylla på med egna spelare från juniorlaget. Konkurrensen lokalt på allsvensk nivå, med både Alunda och Storvreta där, är tuff enligt Tornberg.
Att Sirius ska lyckas vända på den ekonomiska situationen finns det inget som tyder på. Klubben arrangerar Innebandyfesten, där Sveriges bästa juniorlag gör upp, i IFU Arena 14-16 april vilket kommer att ge intäkter.
– För att klara elitlicensen ska det till något som vi inte vet i dag vad det skulle kunna vara. Innebandyfesten kommer inte att rädda elitlicensen. Det behövs nya pengar som jag inte kan säga varifrån de ska komma, säger Tornberg.
Hur ser du på situationen om ni hamnar i division I?
– Det är tråkigt och inte det vi arbetat för. De senaste åren har vi slutat fyra och femma. Nu åker vi ur sportsligt och har inte ekonomin att rädda elitlicensen. Det är tråkigt för Sirius men även för innebandy-Uppland att vi inte har ett damlag i SSL.
Licenskraven infördes 2014 och skulle Sirius skickas ned skulle de bli unika.
– Vi har faktiskt inte haft något fall som degraderats, säger Åsa Wigforss på förbundet.
Storvreta var under handlingplan och ytterst nära att tvångsdegraderas för några år sedan men klarade sig på grund av att "särskilda skäl" förelåg. I deras fall coronapandemin.
– Hade det varit ett vanligt år hade det kunnat vara vårt första case. Men hade det varit ett vanligt år hade de kanske klarat det, säger Wigforss.
Eventuellt skulle Sirius kunna ansöka om dispens.
– Det är en möjlighet men vi har på inget sätt fattat beslut om att söka. För att söka måste veta var man har befintlig trupp, säger Tornberg.
Det är IK Sirius FBC som nekats elitlicens. Licensen för IK Sirius IBK, där herrlaget ligger, beviljades.