Berlins dystra comeback - Sirius utklassat

Peter Berlins comeback slutade i moll. Sirius blev utklassat av Växjö i Fyrishov.

Peter Berlin gjorde comeback för Sirius i superligan efter tre år.

Peter Berlin gjorde comeback för Sirius i superligan efter tre år.

Foto: Peter Bohlin/Frilansfotograferna

Innebandy2021-02-17 21:34

Sirius fick en mardrömsstart mot Växjö med underläge redan efter drygt en minut. Det dröjde en bit in i den andra perioden innan man lyckades spräcka nollan. Närmare än 3–1 kom man dock inte utan i stället slarvade hemmalaget och föll till slut med hela 7–1. Sirius såg länge ut att avsluta kvällen under nedflyttningsstrecket, men en sen vändning från Pixbo mot Fagerhult gör att laget fortsatt håller sig ovanför med fem omgångar kvar. 

– Jag fokuserar inte så mycket på tabelläget utan vi ska vinna alla matcher som är kvar. Det är därför vi spelar, för att vinna, säger Peter Berlin.

Den comebackande 32–åringen började matchen vid sidan om, men efter drygt en halvtimme fick Berlin hoppa in och spela resten av matchen för Sirius. Redan tio sekunder in i sitt första byte skapade han sin första målchans, men mer än så blev det varken för honom eller Sirius.

– Det var lite tunga ben, men vi förlorade matchen på att vi inte var starka nog framför eget mål framför allt. Vi måste brinna mer, då förtjänar vi lite medstuds och då är vi med i matchen, säger Berlin och utvecklar:

– Jag tror mycket bottnar i det hårda jobbet, vi måste vinna andrabollarna och då kommer studsarna komma till vår klubba i stället. Vi är inte 7–1 ifrån Växjö utan vi är lite för svaga runt egen kasse, de lösa bollarna. Då är det svårt att vinna.

Hur kändes kroppen för egen del?

– Framför allt har det känts bättre i benen sedan jag började träna. Nu är det tredje veckan och benen börjar komma tillbaka till gammal god form.

Fem omgångar återstår och Sirius har två poäng ner till Höllviken samt ytterligare en ner till Fagerhult Habo. De båda lagen möts dock inbördes under slutomgångarna. 

– Jag hoppas jag kan tillföra rutin, förhoppningsvis lite poäng och att jag har varit i den här situationen flera gånger förut. Vi måste bara klara oss kvar, så är det bara.

Hur många segrar tror du krävs för att klara sig?

– Jag vet inte, jag har inte räknat på det men jag går in med inställningen att vi ska vinna alla matcher. 

Klarar ni det här?

– Det ska vi göra, vi ska vinna resten av matcherna. 

Redan på lördag väntar nästa tuffa utmaning för Sirius då man ställs mot serietvåan Kalmarsund. 

Matchfakta

Sirius–Växjö 1–7

Superligan, herr

(0–3, 1–3, 0–1) Målen: 0–1 Lucas Rigogiannis, 0–2 Tommy Bolin, 0–3 Ludvig Öberg, 1–3 Michael Jansson, 1–4 Kevin Rigogiannis, 1–5 Markus Jonsson (straff), 1–6 Karljohan Ahlroth, 1–7 Markus Jonsson, 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!