Det är den så kallade markeringsavgiften (arena- och hallhyran för föreningslivet) som har räknats upp med index i enlighet med ett beslut i kommunfällmäktige för fyra år sedan.
För bland annat Uppsala Skridskoklubb, där konståkning är huvudsporten, är hallhyrorna en stor utgiftspost. USK har sin verksamhet förlagd till Gränby ishallar.
Anna Sprinchorn är ordförande i USK och hennes spontana kommentar när UNT berättar om hyreshöjningen, som började gälla från den 1 januari 2021, är ett högt och tydligt "Ånej..."
– Vi hade hoppats på lättnader och inte en höjning. Jag tycker att det är olämpligt att höja i detta läge, säger Sprinchorn, som berättar att det är medlemmarna (utövarna) som får betala.
– Det går ut över dem. Vi måste höja avgiften för att klara det här. Vi har redan gått jättemycket back på grund av pandemin och just nu använder vi våra bankreserver för att klara verksamheten.
Almtuna IS har också hela sin verksamhet förlagd till Gränby ishallar, från seniorlagen ner till ungdomslagen, och klubbchefen Robert Lif reagerade också på hyreshöjningen trots att den är indexreglerad och en höjning som har skett automatiskt de senaste åren.
– Jag blev helt paff. Man hade hoppats på en halvering eller i alla fall en rabatterad avgift för att vi ska kunna hålla hela verksamheten igång, säger Robert Lif.
Även Dag Söderberg, distriktsidrottschef på RF-Sisu Uppland, är kritisk till den senaste höjningen av hyrorna:
– Det är otaktiskt att göra det mitt i en pandemi, säger han.
Maria Patel (S) är ordförande i Idrotts- och fritidsnämnden:
– Jag förstår kritiken, men menar att pandemin slår på många sätt för idrottslivet. Både på bredden, där många föreningar har svårt att överhuvudtaget överleva, och eliten som står med stora kostnader och samtidigt intäktsbortfall.
Patel fortsätter:
– Nu jobbar Idrotts- och fritidsnämnden med att utreda pandemins effekter på idrottsföreningar. Nämnden följer detta noga för att återkomma efter sommaren med vad kommunen kan göra.
Vänsterpartiet kommer att ta fram ett förslag om att ta bort markeringsavgiften eller sänka den tillfälligt under pandemin, enligt kommunalrådet Hanna Victoria Mörck.
– Kommunen har gjort det förr gällande idrotten och nu senast för restaurangerna när alkoholserveringsavgiften togs bort, säger Mörck.