48 lag, 108 matcher, 1300 deltagare, 100 domare, 120 volontärer och 6 tillfälliga handbollsplaner – allt under ett och samma tak. Finalspelet i ungdoms-SM i handboll tar över IFU Arena i helgen.
– Många undrar varför förbundet lägger USM-handbollen i Uppsala, det är ju inte en stad som är känd för sin handboll. Men kom upp och titta på arenan, säger vi. Det finns ingen annan arena i Sverige just nu som kan ta in sex handbollsplaner på en och samma gång, säger Robert Zetterquist från arrangörsstaben.
660 lag i åldersklasserna U18, U16, U14 har under säsongen sållats till åtta lag i respektive klass. I helgen ska SM-medaljerna delas ut. Två av de kvalificerade finallagen kommer från Skånela. Märstaklubbens hittills obesegrade F16-lag ställs mot Sävehof, Malmö och H43 Lund i sitt gruppspel, medan P18 möter Eskilstuna Guif, Alingsås och Sävehof.
– Det är jätteroligt och tjejerna har kämpat för det här hela säsongen. Vi har trott på det här och det finns något i laget som är utöver det vanliga, säger Håkan Persson som leder F16-laget tillsammans med Dagge Lundin.
I den andra F16-gruppen möts Kungsängen, Kärra, Kungälv och Eslöv. De två främst placerade lagen i varje grupp går vidare till söndagens slutspel som inleds med semifinal.
Evenemanget, som arrangeras i samarbete mellan Destination Uppsala, Svenska handbollförbundet, Upplands handbollförbund och IFU Arena, hoppas locka minst 8 000 besökande personer under helgen, som når sitt absoluta klimax under söndagens slutspel.
– Alla hotell i närheten är fullbelagda och 120 volontärer från framför allt Uppsala HK, Enköping och Skånela ställer upp varje dag. Det blir ett otroligt häftigt evenemang, säger Robert Zetterquist.
IFU Arena står som värd för USM-handboll även i april nästa år.
– Jag tror att man från förbundets sida vill sprida USM-finalerna, men kan vi göra som bandyn och få det här permanent i Uppsala säger inte jag nej i alla fall, säger Robert Zetterquist.