Från OS-debut till Finnkampen: "Jätteroligt"

Efter 22:a plats i OS väntar nästa utmaning för Carolina Wikström: debut i Finnkampen. Dessutom finns nästa OS också i tankarna.

I helgen väntar debut i Finnkampen för Carolina Wikström.

I helgen väntar debut i Finnkampen för Carolina Wikström.

Foto: MATHIAS BERGELD

Friidrott2021-09-03 18:00

På lördag debuterar Carolina Wikström i Finnkampen när hon springer 10 000 meter på Tjejmilen som blivit en del av tävlingen.
Därför väntar inte löparbanor på Stockholms Stadion utan löpning på södra Djurgårdens gator med två andra svenska löpare och mot tre finländska löpare.

– Det ska bli jätteroligt och det passar mig bra att springa på landsväg. Jag har inte så mycket erfarenhet av att springa på bana, och på landsväg kan jag springa i mina vanliga skor som jag är van vid, säger Carolina Wikström.

Tidigare i sommar gjorde Carolina Wikström en annan debut när hon slutade på 22:a plats i maraton i OS i Japan.
Carolina Wikström stod för en stark avslutning där hon var en av de snabbaste i fältet på de sju sista kilometrarna och fick med sig flera lärdomar från tävlingen.

– Det var en stor upplevelse på flera sätt att vara med i OS. Det var mycket som var nytt och där fortfarande flera saker som jag nog inte greppat riktigt. Det var jättehäftigt att vara med i OS, vi hade väldigt kul på förlägret och jag kunde springa enligt planen som vi lagt upp.

Hur ser du på ditt lopp?

– Det kändes bra och gick precis som jag hoppades. Jag sprang med självförtroende och genomförde loppet som jag ville.

Efter OS väntade ledigt på hemmaplan i Gävle, som hon flyttade till förra året efter att ha växt upp i Uppsala och bott i staden i 20 år.
Under ledigheten blev det en del vandring innan hon började jobba och körde igång med träning igen.

– För mig är att vandra den bästa formen av avkoppling. Sedan har det varit skönt att komma tillbaka till rutinerna och jag körde igång lite tidigare än vanligt med träningen för att bibehålla formen till Finnkampen och Stockholm Marathon, säger Carolina Wikström.

Finnkampen blir en av säsongens sista tävlingar för Carolina Wikström men i början av oktober väntar Stockholm Marathon, som även är SM, där hon hoppas försvara sitt guld från förra året.
Nästa år väntar både EM och VM i maraton som Carolina Wikström siktar mot. Carolina Wikström blev uttagen till sommarens OS enligt framtidskriteriet och var med i mästerskapet för att se och lära inför framtida tävlingar.

– Mitt långsiktiga mål är att vara med i OS 2024. Jag tar med mig mycket från sommarens mästerskap, förhoppningsvis kommer jag inte att vara lika nervös kring allt runt omkring. Själva tävlingen blir inte en så stor grej utan jag fokusera mer på själva träningen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!