Kanske var det kvÀllens största jubel pÄ Friends arena nÀr Zlatan Ibrahimovic drog av sig uppvÀrmningsklÀderna och gjorde sig redo för inhopp.
Det stod 0â2 dĂ„, blev 0â3 till slut â och en blytung start pĂ„ det svenska EM-kvalet.
ââDet var inget bra resultat för oss, men jag tycker att vi gör en bra match, sĂ€ger 41-Ă„ringen och utvecklar:
ââDe fĂ„r mĂ„len, men vi hade nĂ„gon pĂ„ mĂ„llinjen (Kulusevski vid 0â0). Hade den varit nĂ„gon centimeter mer inne, dĂ„ tror jag att matchbilden hade varit annorlunda.
Hattrick
I stĂ€llet var det Romelu Lukaku â Zlatans antagonist frĂ„n rivalklubben Inter â som hittade rĂ€tt tre gĂ„nger om och sĂ€nkte BlĂ„gult.
Ibrahimovic sjÀlv hann inte oroa sÀrskilt mycket efter att han ersatt Alexander Isak i 73:e minuten.
ââMycket adrenalin, men tyvĂ€rr â matchbilden var inte lika glĂ€djande, sĂ€ger Milananfallaren.
Han beklagar inte att inhoppet inte blev lÀngre.
ââJag tror att det var bra som det blev. Jag kommer frĂ„n ett annat lĂ€ge, jag kommer frĂ„n 14 mĂ„nader dĂ€r jag har varit skadad. SĂ„ det gĂ€ller att bygga upp det nu, man ska inte skynda pĂ„ nĂ„got. Jag ska kĂ€nna mig bekvĂ€m ocksĂ„, pĂ„ planen. Inte bara ha adrenalin som flödar i huvudet och bara vill, vill, vill spela. Det Ă€r klart att man vill spela, men det gĂ€ller att vara försiktig samtidigt.
HÄller inte med LagerbÀck
Förre förbundskaptenen Lasse LagerbĂ€ck ord i Viaplays studio â att det var "pojkar mot mĂ€n" pĂ„ planen â höll den lĂ„nge skĂ„ningen inte med om.
ââDet Ă€r klart att nĂ€r man ligger under sĂ„ börjar man jaga, dĂ„ tappar du sjĂ€lva planen som du ska följa, det vi har förberett hela veckan. Det blir en helt annan bild pĂ„ matchen nĂ€r du ligger under, sĂ€ger Ibrahimovic.
Precis som alla andra upplevde han att grÀsmattan pÄ nationalarenan var halkig. PÄ samma plan vÀntar Azerbajdzjan nÀr EM-kvalet fortsÀtter med en mÄstematch pÄ mÄndag kvÀll.
ââDet kommer bli en helt annan match. Vi kommer föra spelet mer och fĂ„ fler chanser Ă€n vi fick i dag. Sedan gĂ€ller det att sĂ€tta dem, precis som Belgien gjorde i dag.