Det hade kunnat bli en nagelbitare i kampen om det allsvenska kontraktet. Sirius säsongsavslutande möte med Djurgården kommer istället handla om att avsluta snyggt och försöka att se till att hamna ovanför Elfsborg och Göteborg i tabellen.
– Vi kan ta någon position vilket alltid är bra. Det är dessutom mycket trevligare att gå till uppehåll när man har en seger och en bra prestation med sig inför nästa säsong, säger Kim Bergstrand, tränare i Sirius.
Sirius säkrade kontraktet när man förlorade borta mot Häcken samtidigt som Norrköping slog Brommapojkarna. Därmed blev man klart för allsvenskan 2019.
– Det syntes väl lite att det var någon form av utandning i matchen mot Kalmar. Vi fick inte in tillräckligt med luft och vi måste spela betydligt mycket bättre än vad vi gjorde då annars kommer vi att åka på en riktig käftsmäll. Djurgården har väldigt bra energi nu. De har väldigt mycket fysik och snabbhet samtidigt som de är väldigt aggressiva. Vi måste upp i nivå och passa bollen mycket snabbare samtidigt som vi måste har mer rörelse i laget för att inte hamna under press, säger Kim Bergstrand.
Det blir något av en avskedsföreställningarnas match på Tele2 Arena. I Sirius står det klart att Moses Ogbu, Oscar Pehrsson, Johan Eiswohld och Mauricio Albornoz kommer att lämna efter säsongen (de två sistnämnda är utanför truppen i mötet med Djurgården). För hemmalagets del handlar mycket om Andreas Isaksson som gör sin sista match i karriären. Han har missat de tre senaste omgångarna på grund av en fingerskada och sjukdom. Nu ska han däremot vara tillgänglig för spel och efter matchen kommer han att tackas av.
– Det är lite vemodigt men det är inget vi kommer att tänka på imorgon. Jag hoppas att de kan göra bra prestationer och få ett bra avslut i Sirius, säger Bergstrand.
De som sitter på utgående kontrakt i Sirius just nu är Karvan Ahmadi och Christer Gustafsson.
– Vi har väldigt många spelare under kontrakt. Christer har valt att vänta till efter säsongen med att förhandla. Vi vill ha kvar "CG" och han har gått ut med att han vill vara kvar men vi får se hur det blir.
När Sirius kommer att presentera sin första värvning inför nästa säsong återstår att se.
– Självklart kollar vi på alternativ till de spelare som försvinner. Jag kan säga att vi har spelare som är väldigt nära. Det kan ta väldigt lång tid men det kan gå fort också.
Hur många spelare är det som är "väldigt nära"?
– Det vill jag inte kommentera, avslutar Bergstrand.