Wicks värvades från AFC i slutet av förra året och berättade då att han inte erbjöds något nytt kontrakt med den nyblivna Eskilstunaklubben. Ett beslut som den allsvenska jumbon lär ångra i dag. I Sirius har Josh Wicks varit en av allsvenskans absolut bästa målvakter och stod för flera matchavgörande räddningar i den senaste matchen mot Sundsvall. Trots att Wicks ligger i toppen av de flesta statistiker vad gäller målvakter så tycker han att det finns ännu mer att hämta.
– Jag tycker själv att jag kunde ha gjort det bättre mot Sundsvall. Jag gjorde några misstag i positionsspelet och jobbar fortfarande med det varje dag. Jag gjorde två, tre bra räddningar som en målvakt ska göra, det ger laget självförtroende. Jag skulle dock inte säga att jag gjorde en riktigt bra match eftersom jag gjorde de där misstagen, säger Wicks om den senaste matchen.
Har du varit bättre någonsin i karriären?
– Det har bara gått 13 matcher så jag kan bara svara på det efter säsongen. Jag vet vad jag är kapabel till och jag tror fortfarande att det finns en hel del att förbättra. Det är några mål jag inte borde ha släppt in och jag jobbar med det på träningarna. Jag är väldigt nöjd med var jag är nu, men jag vet också att jag kan bli mycket, mycket bättre.
En specialitet som Wicks har är att rädda frilägen. Mot Sundsvall räddade han två stycken från Linus Hallenius bland annat.
– När det gäller frilägen så handlar det mycket om mentaliteten på målvakten. Om man tittar på målen som görs på frilägen så är det ofta när målvakten lägger sig tidigt, det har jag också gjort. När man står upp och vaktar sitt område, då tvingas han verkligen slå ut mig i stället för att gissa och ge honom målet, säger Wicks.
Vad sa Hallenius till dig efter din andra räddning?
– Han bara skakade på huvudet och skrattade, det var en skön känsla för mig. Då visste jag att jag hade övertaget.
Nu väntar alltså match mot jumbon AFC, ett lag som Wicks värderar högre trots att de inte vunnit en enda match hittills.
– Jag tycker ändå att de har ett bra lag, de jobbar och kämpar hårt, men ibland i fotboll så vill det sig inte för vissa lag. Deras position i tabellen visar dock inte riktigt vad det är för lag tycker jag.
Hur blir det att möta ditt gamla lag?
– Det känns bra. Jag saknar grabbarna så det blir kul att träffas igen och att äntligen få möta AFC. Jag pratar fortfarande med några som är kvar sedan jag var där, jag var ändå där tre år. Vi är fortfarande vänner, men i matchen blir det krig..
Wicks kontrakt med Sirius går ut sista november, men än har han inte hört någonting från klubben om en förlängning.
– Vi har inte börjat prata än, halva säsongen har inte ens gått. Jag skulle dock älska att vara kvar, det är underbart här. Jag älskar klubben, laget och staden. Det är en fantastisk plats, men vi har inte börjat prata än, säger Wicks.