Glädjebeskedet: Uppsalas fotbollsplaner spelbara trots snöfallet

Snökaos och trafikkaos hela helgen lång. Dessutom fick flera fotbollsmatcher i Uppsala ställas in. Men med solen kommer nästa glädjebesked: Fotbollsplanerna är nu spelbara igen.

Lötens IP är en av de fotbollsplaner i Uppsala som kommunen röjer vardagar och helger året om.

Lötens IP är en av de fotbollsplaner i Uppsala som kommunen röjer vardagar och helger året om.

Foto: Håkan Lundh

Fotboll2025-02-17 17:45

Bland annat ställdes flera fotbollsmatcher in i helgen. Lördagens träningsmatch mellan Gusk och Brage fick till exempel avbrytas.

Men nu kommer ett glädjebesked till Uppsalas fotbollsföreningar.

– Som det ser ut nu är det fritt fram att köra på. Men det är ett ständigt arbete, kommer det mer snö måste vi ut igen, säger Johan Eek, enhetschef för Uppsala Arenor och fastigheters drift.

Snön har ställt till det rejält på sina ställen runt om i länet. För fotbollslagen betyder snöröjning att lagen åter får möjlighet att vässa sina förutsättningar inför säsongen som snart drar i gång. 

Rådande försäsong med träningar och träningsmatcher kräver att det finns planer som är brukbara. Det menar enhetschefen för Uppsala Arenor och fastigheters drift att de ska vara.

– Planerna är spelbara, de ska gå att använda som planerat, förklarar Johan Eek.

Ovädret var ödesdigert men kortlivat, redan dagen efter sken solen från en klarblå himmel och den gångna dagens storm var som bortblåst. Kommunen var inte sena på bollen, under söndagen var de i gång med snöröjningsarbetet. 

På eftermiddagen samma dag kunde kommunen meddela på sin hemsida att alla konstgräsplaner var fria från snö, utom Tiundaskolans sjumannaplan och Fålhagens IP – dessa konstgräsplaner röjs nämligen inte över huvud taget eftersom planerna i fråga inte ligger under kommunens ansvar.

Uppsala kommuns planer

Uppvärmda konstgräsplaner snöröjer kommunen snöröjer vardagar- och helger året om:

Studenternas arena

Lötens idrottsplats

Johannesbäcks idrottsplats

Österängens idrottsplats

Ej uppvärmda konstgräsplaner

Ej uppvärmda konstgräsplaner snöröjer kommunen på vardagar när de kan, men senast från och med vecka 2, 2025, helger från och med vecka 8:

Bälinge idrottsplats

Ekeby​dalen

Gränbyskolans konstgräsplan

Stenhagen​s idrottsplats

Sävja​ idrottsplats

Valsätra​ idrottsplats

Vretavallen, Ärentunaskolans konstgräsplan

Årsta​ idrottsplats

Källa: Uppsala kommun

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!