Bland annat ställdes flera fotbollsmatcher in i helgen. Lördagens träningsmatch mellan Gusk och Brage fick till exempel avbrytas.
Men nu kommer ett glädjebesked till Uppsalas fotbollsföreningar.
– Som det ser ut nu är det fritt fram att köra på. Men det är ett ständigt arbete, kommer det mer snö måste vi ut igen, säger Johan Eek, enhetschef för Uppsala Arenor och fastigheters drift.
Snön har ställt till det rejält på sina ställen runt om i länet. För fotbollslagen betyder snöröjning att lagen åter får möjlighet att vässa sina förutsättningar inför säsongen som snart drar i gång.
Rådande försäsong med träningar och träningsmatcher kräver att det finns planer som är brukbara. Det menar enhetschefen för Uppsala Arenor och fastigheters drift att de ska vara.
– Planerna är spelbara, de ska gå att använda som planerat, förklarar Johan Eek.
Ovädret var ödesdigert men kortlivat, redan dagen efter sken solen från en klarblå himmel och den gångna dagens storm var som bortblåst. Kommunen var inte sena på bollen, under söndagen var de i gång med snöröjningsarbetet.
På eftermiddagen samma dag kunde kommunen meddela på sin hemsida att alla konstgräsplaner var fria från snö, utom Tiundaskolans sjumannaplan och Fålhagens IP – dessa konstgräsplaner röjs nämligen inte över huvud taget eftersom planerna i fråga inte ligger under kommunens ansvar.