Ännu en gång fick Sirius spelare och ledare – och supportrar för den delen – uppleva hur tung idrotten är ibland.
Mot Häcken kommer de tunga stunderna ofta. Söndagens förlust var närmast en repris på tidigare matcher.
Sekunden när stackars Jakob Voelkerling Persson fick snedträff och skickade in bollen i nättaket i eget mål hoppades nog alla blåsvarta på att det bara var en mardröm. Men icke.
– Vi gjorde många saker bra men jag är så trött på att sitta och säga det. Antingen är vi oskickliga eller så är inte marginalerna med oss, sade Mattiasson på presskonferensen efter matchen.
Han sade också att det egentligen var hans fel att det blev förlust för att han gjorde ett byte på tilläggstid. UNT bad honom utveckla.
– Det finns en förmåga hos domarna att lägga till en massa extra sekunder. Jag tyckte att Jocke (Persson) såg helt slut ut och ville bara ha in nya fräscha ben. Och på de 30 sekunder som de lade till blev det också mål, säger han och tänker på att avgörandet kom på tilläggstid till tilläggstiden.
Hur ser du på målet, hade det gått att undvika?
– Ja självklart. Det fanns tre och fyra tillfällen då vi kunde undvikit det men återigen går det inte att älta en massa grejer. Nu har det hänt och det handlar om hur går vi vidare och vad tar vi med oss från matchen. Nu har vi mött både Elfsborg och Häcken borta, vi är nära men inte tillräckligt nära. Punkt slut.
Avgörandet kom på ett självmål dessutom ...
– Oavsett om de gjorde det eller om vi gjorde, det, det är skitsamma, Nu blir det en otroligt lång resa hem.
Direkt efter matchen sades det inte mycket i Sirius omklädningsrum.
– Det finns inga ord att prata om. Alla vet vad som är just nu. Vi låter dem vara ifred egentligen, säger Mattiasson.
Precis som senast hemma mot Kalmar fick Sirius en drömöppning på matchen när Joakim Persson sköt 0–1 efter dryga minutens spel. Persson var inblandad i mycket av Sirius farligheter i den här matchen. Chanserna , på främst snabba spelvändningar, var rätt många.
– Jag skulle vilja se hur många bra chanser vi har därute jämfört med Häcken. De är bra men vi vet också att vi är bra, men behöver få med oss nåt. En poäng åtminstone för det är för många uddamålsförluster som svider.
Matchfakta
Häcken–Sirius 3–2
Allsvenskan
(1–1) Målen: 0–1 (2) Joakim Persson, 1–1 (15) Ibrahim Sadiq, 1–2 (54) självmål, 2–2 (73) Tomas Totland, 3–2 (90+5) självmål.
Publik: 3 112