Efter en lång och utdragen försäsong är det inte bara spelarna som ser fram emot den allsvenska premiären, utan så också fansen. Detta märks inte minst på att rekordmånga organiserade bussar med supportrar under söndagen kommer åka till Norrköping för att stötta Sirius i årets första allsvenska match.
– Det är superkul, säger Mathisen när han får höra om hur stort bortastödet kommer vara i premiären.
– Man har känt det under de senaste åren att det kommer mer och mer folk till matcherna, och när vi har hemmamatcher med mycket publik så avspeglas det också i prestationerna. Så om det framöver kan bli liknande stöd på bortamatcherna som på hemmamatcherna så kommer det betyda otroligt mycket.
Mathisen menar att han, efter att ha fått höra om det stora stödet som väntar, ser fram emot söndagens match mot Norrköping extra mycket och att laget får extra energi när det är många Siriussupportrar på läktarna.
– Det gör det verkligen, och det gör det också ännu roligare att vinna – så att man då får fira tillsammans med alla dem som kommit till matchen. Ju fler som är på plats desto roligare är det att vinna och desto mer betyder det.
Då får ni alltså se till att bjuda fansen på en bra insats så att ni får fira tillsammans?
– Ja verkligen, jag kan lova att vi kommer göra allt för att ta hem alla tre poäng.