Sirius poängkung: "Känslan man vill ha"

Det våras för Tashreeq Matthews. Efter att ha flyttat in i en central position har nu sydafrikanen gjort åtta poäng för Sirius.

Tashreeq Matthews stod för två målgivande passningar mot Degerfors.

Tashreeq Matthews stod för två målgivande passningar mot Degerfors.

Foto: Jeanette Dahlström

Fotboll2023-07-15 20:54

Matthews stod för två nya målpass mot Degerfors vilket innebär att han nu gjort totalt fem mål och tre målgivande passningar. Han leder Sirius poängliga och har gått från klarhet till klarhet efter positionsbytet.

– Ja, att spela centralt är en av mina favoritpositioner. Jag kan ha en fri roll, röra mig som jag vill och njuta av min fotboll, säger Tashreeq Matthews. 

Det känns som du kommer mer till din rätt centralt jämfört med när du spelade på kanten under början av säsongen, får mer tid?

– Ja, men jag måste hitta luckan också för att få den tiden. Det är kul att spela och jag njuter av att spela min fotboll nu.

Hur är det att vara i det här stimmet?

– Alla fotbollsspelare skulle älska att ha den här känslan. Det mesta man gör går vägen och det är den känslan man vill ha.

Segern mot Degerfors var viktig. Båda lagen låg inför matchen på 14 poäng, men segern innebär att Sirius rycker ifrån Degerfors som dessutom har en match mer spelad.

– Det är en fantastisk känsla att ta tre poäng, speciellt på bortaplan. Alla segrar är viktiga. Den här är lika viktig som den senaste och de som ska komma. 

Halva serien är nu spelad och du har åtta poäng. Hur många poäng tror du att du har gjort när allsvenskan är över?

– Jag hoppas göra så många poäng som möjligt och hjälpa laget ta så många poäng som det går så vi kan klättra i tabellen, säger Matthews. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!