Sirius nya skadesmäll

Sirius skadelista är redan lång inför den avslutande matchen i allsvenskan. Och längre har den blivit då det står klart att Shkodran Maholli spelat klart för säsongen.

Foto: Björn Lindgren/TT

Fotboll2017-10-31 19:28

Det var precis i slutet av matchen mot Malmö FF som Maholli fick en känning i baksidan liknande det som Malmös anfallsdito Carlos Strandberg fick.

– Det är tunga planer och slitna kroppar såhär års. Han ska på magnetkameraundersökning i veckan, men det är i baksidan han har fått skadan i. Han kommer inte att träna eller spela i november, sedan får undersökningen visa hur stor skadan är. Det ska nog inte vara jätteallvarligt, säger Sirius tränare Kim Bergstrand.

Till matchen mo AFC Eskilstuna på söndag saknas även avstängde Kim Skoglund. På skadelistan återfinns sedan tidigare Josh Wicks (vad), Karl Larson (knä), Daniel Jarl (knä), Johan Eiswohld (fot), Oscar Kindlund (huvud), Karvan Ahmadi (knä) samt Moses Ogbu (fotled).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!