Premiären 2020 gav en försmak på hur Sirius säsong skulle bli. Trots att det blev förlust på Studenternas så visade Sirius att man spelmässigt var att räkna med då man stundtals spelade ut de regerande svenska mästarna. Sirius kom sedan att explodera ledda av Stefano Vecchia, Yukiya Sugita och Axel Björnström. Bland höjdpunkterna fanns uppvisningen på Studenternas den 19 juli i omgång nio då Sirius spelade ut IFK Norrköping som hade gått som tåget i allsvenskan. En allsvenska som blev uppskjuten i närmare tre månader på grund av coronapandemin, något som också gjorde att Sirius fick spela samtliga matcher på Studenternas, som äntligen var färdigrenoverad, utan publik.
Sirius låg hela tiden med och skuggade toppen. Det blev flera tunga segrar med bland annat sex poäng i dubbelmötet med Helsingborg, en sen vändning och vinst hemma mot Hammarby och en ny topprestation när Norrköping besegrades borta med 2–1 i omgång 22. Där och då låg Sirius två poäng från Europaplats och efter den tunga segern mot Norrköping sade tränaren Henrik Rydström de bevingade orden: ”Nu går vi för Europa”. Vad ingen då visste var att segern mot Norrköping skulle bli Sirius sista för säsongen.
Efter landslagsuppehållet spelade Sirius fullständigt ut Östersund på Studenternas, men lyckades ändå förlora. Några dagar senare spelade man ut Kalmar, men Yukiya Sugitas 3–1-mål blåstes felaktigt bort och i stället kvitterade Kalmar till 2–2. Luften gick ur Sirius i mångt och mycket efter dessa matcher.
Även om resultaten inte gick Sirius väg så började man bygga inför 2021 och gav spelare som Jamie Roche, Johan Karlsson, Joakim Persson och Hannes Sveijer speltid i allsvenskan. Det var en stor optimism inför framtiden när bomben slog ned. Henrik Rydström skulle lämna Sirius trots ett år kvar på kontrakten på grund av familjesituationen. Han lämnade med åtta raka matcher utan seger – och med en mängd frågetecken inför 2021 då även flera nyckelspelare valde att lämna klubben. Stefano Vecchia gick till Rosenborg i Norge och Elias Andersson samt Hjalmar Ekdal gick till Djurgården.
Sirius bjöd på bländande spel under säsongen 2020, förmodligen bland det bästa klubben har presterat. Någon utdelning fick man dock inte och tiondeplatsen är inget som går till historieböckerna.