Ismail, som är fostrad i Unik, lämnade Sirius efter säsongen 2011. Efter spel i Enköping och Umeå återvände mittbacken till Uppsala för spel i Dalkurd 2019 i superettan. Kort innan säsongen skulle börja i fjol såldes dock Ismail till Umeå där han var ordinarie under fjolåret. Nu står det dock klart att Ismail återvänder till Dalkurd och Uppsala 2021.
– Det ska bli jättekul att få spela på hemmaplan på ett nybyggt Studenternas IP. Jag ser fram emot säsongen, säger Ismail till klubbens hemsida.
Dalkurds sportråd om värvningen:
– Vi är glada att få in Dillan i truppen, som har mångårig erfarenhet av den här divisionen men också från spel i Superettan. I Dillan får vi in en ledartyp i försvaret som är snabb och följsam. Vi är också nöjda med att få tillbaka en Uppsala-grabb som Dillan, som var oerhört omtyckt under sin förra sejour i klubben.
UNT sänder under lördagen Dalkurds träningsmatch mot Sundsvall direkt med start 15.00. Under säsongen kan ni dessutom se alla Dalkurds matcher i ettan direkt på UNT.