Sirius slutade tia i allsvenskan förra året, men vid upptaktsträffen tippas laget alltså tappa mark till 2021. Samtliga medier fick inför träffen tippa den allsvenska tabellen och när dessa tips slogs ihop hamnade Sirius alltså på plats 13, precis ovanför kvalplatsen.
– När jag hörde det så skrattade jag lite först. Jag vet inte, de här som tippar har väl aldrig någonsin haft rätt förutom på segraren. Jag har inte så mycket till övers för de som tippar, har någon varit på någon av våra träningar? Jag lägger inte så mycket vikt vid det, det känns som en gissningslek och det berör mig inte det minsta, säger Sirius lagkapten Tim Björkström.
Var skulle du själv placera er?
– Bättre än förra året, sedan vad det är får vi se, säger mittbacken som annars berättade att han tror att Häcken vinner SM-guld och inte storfavoriten Malmö FF.
Inte heller Sirius tränare Daniel Bäckström lade så mycket fokus på bottentipset.
– Jag känner väl inte att jag kommer ligga sömnlös varken åt det bättre eller sämre hållet utifrån det tipset. Det är kul att det blir något att diskutera, men det är inget jag lägger någon vikt vid, säger Bäckström.
Hela tipset
1. Malmö FF
2. BK Häcken
3. Djurgården
4. Hammarby
5. IFK Norrköping
6. Elfsborg
7. AIK
8. IFK Göteborg
9. Örebro
10. Mjällby
11. Degerfors
12. Halmstad
13. Sirius
14. Kalmar
15. Varberg
16. Östersund