Det var Svenska Fotbollförbundets representantskap som i november förra Äret beslutade att spelare först frÄn och med det kalenderÄr de fyller 15 Är ska fÄ delta i seniorspel. Reglerna införs nu vid Ärsskiftet.
I ett projekt som tittat pÄ en ny tÀvlingsstruktur pÄ flicksidan har en skev Äldersstruktur identifierats. "Ett stort antal ungdomar (och i vissa fall Àven barn) befinner sig tidigt pÄ seniornivÄ istÀllet för pÄ barn- och ungdomsnivÄ" skriver förbundet pÄ sin hemsida.
â Det handlar om omtanke om spelarna och för att fĂ„ en bĂ€ttre utveckling för svenska fotbollsspelare, vilket Ă€r en av svensk fotbolls strategimĂ„l, sĂ€ger Johan Richt, ordförande i Upplands Fotbollförbund om förĂ€ndringen.
â Man kan till exempel ifrĂ„gasĂ€tta lĂ€mpligheten att 13-14-Ă„ringar ska möta fullvuxna kvinnor.
Skaderisken för de unga spelarna Àr överhÀngande om de möter betydligt Àldre och i mÄnga fall tyngre motstÄndare pÄ seniornivÄ.
â Det handlar om att minimera riskerna. Unga spelare kan vara tekniskt lĂ„ngt framme men ha det fysiskt vĂ€ldigt tufft. I slutĂ€ndan Ă€r det att vara rĂ€dd om spelarna. Vi vill fĂ„ folk att spela lĂ€ngre och att det ska finnas naturliga steg, sĂ€ger Magnus Eklund, ordförande i tĂ€vlingskommittĂ©n pĂ„ Upplands Fotbollförbund.
Samma problematik, att spelare flyttas upp till seniorfotboll i vÀldigt tidig Älder, finns inte pÄ herrsidan men beslut togs, av olika anledningar, att nya Äldersregleringen Àven ska omfatta herrfotbollen.
RegelförÀndringen handlar inte enbart om skaderisk utan Àven om naturlig utveckling. Unga spelare utvecklas oftast bÀst i sin egen Äldersklass och ska inte behöva bli seniorspelare för tidigt.
Inte sÀllan handlar det om mindre klubbar som ibland tvingats plocka upp spelare frÄn flick- och pojklag för att fÄ ihop tillrÀckligt med antal spelare för match. MÄnga klubbar har bÄde ett första och ett andralag att fylla.
â MĂ„nga föreningar i dag pĂ„ landsbygden kan ha ett seniorlag men att nĂ€sta under spelar 9 mot 9 (13-14-Ă„ringar), sĂ€ger Eklund.
Möjlighet till geografisk dispens ska finns vid synnerliga skÀl enligt förbundet.
â Vi Ă€r ganska sĂ€kra pĂ„ att det kommer att komma olika former av dispansansökningar och tror att mĂ„nga blir kopplade till mindre klubbar, sĂ€ger Eklund.
à ldersregleringen kommer att utvÀrderas löpande för att se om eventuella justeringar behöver genomföras framÄt.