Så har du aldrig sett Sirius

Sirius är för första gången med i det populära tv-spelet Fifa 18.

Fotboll2017-09-26 18:18

Videon är inte längre tillgänglig

I dagarna släpps det populära tv-spelet Fifa 18 och för första gången någonsin är Sirius med i spelet i egenskap av allsvenskt lag. Sirius matchtröjor och spelare är återskapade i digital form med blandad framgång som ni kan se i spelaren här ovan.

Bäst betyg i Sirius har tre spelare, nämligen Niklas Busch Thor, Jesper Arvidsson och Josh Wicks som alla har 67 i betyg (av 100). Bäst i allsvenskan är Kim Källström i Djurgården som har 77 i betyg. Sirius som lag har 64 i betyg och är därmed rankat som elva i allsvenskan tillsammans med Örebro och Jönköping. Malmö är bäst i allsvenskan med 70 i betyg.

UNT testade under tisdagen spelet med att ta kontroll över Sirius och möta IFK Göteborg som Sirius ställs mot på fredag. I den matchen vann Sirius med 4–1 efter två mål vardera av Shkodran Maholli och Philip Haglund. Återstår att se om Sirius lyckas lika bra i verkligheten.

Så rankas Siriusspelarna i Fifa 18:

1. Niklas Busch Thor, Jesper Arvidsson, Josh Wicks 67

2. Shkodran Maholli, Oscar Pehrsson, Christer Gustafsson, Moses Ogbu 65

3. Philip Haglund, Alexander Nilsson, Stefano Vecchia, Sam Lundholm 64

4. Elias Andersson, Karl Larson, Ante Eriksson, Ian Sirelius, Johan Eiswohld 63

5. Daniel Jarl 62

6. Ante Björkebaum 61

7. Kim Skoglund 60

8. Lukas Jonsson 59

9. Johan Andersson 58

10. ZackariasFaour 57

11. Oscar Kindlund, Jakob Bergman 55

12. Karvan Ahmadi 54

13. Kyria Kambusi 52

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!