Missade hela våren – nu är Siriusspelaren redo igen

Han har inte spelat sedan i premiären. Nu är Tobias Carlsson äntligen redo för spel igen.

Tobias Carlsson under måndagens träning på Löten.

Tobias Carlsson under måndagens träning på Löten.

Foto: Daniel Meisels

Fotboll2024-06-24 19:00

Det hann bara gå några minuter av den allsvenska premiären mot Halmstad innan Sirius mittback Tobias Carlsson behövde bryta. Karriärens tredje hjärnskakning höll honom sedan borta hela våren. Nu är han tillbaka och redo för spel i träningsmatchen mot Enköping på fredag.

– Det var långdraget, segt och ovisst. Det är väldigt lurigt på det på det sättet att man inte har någon magnetkamera-bild på det och man vet inte hur lång tid det tar. Man får ta det vecka för vecka, dag för dag. Man gör en viss mängd träning och det känns bra, ökar lite dagen efter och så får man huvudvärk igen. Det har gått lite upp och ned, säger han.

Hur tufft var det?

– Det är alltid tråkigt att inte få vara med och träna. Nu har jag varit i omklädningsrummet och gjort det lilla jag har kunnat, men det är klart jag har saknat att vara med på riktigt och bidra. 

undefined
Carlsson har bara gjort en halvtimme i årets allsvenska.

Han har lite mer än han brukar göra under sommarledigheten berättar han.

– Jag hoppas väl att det ska hålla i sig och känns bra resten av året. 

undefined
Sirius mittback hoppas på en liknande höst som i fjol.

Glädjen var påtaglig när Sirius under måndagen var tillbaka från semestern och tränade på Löten.

– Det är väl den roligaste träningen på hösten nästan. 

Vad har du för förväntningar på sommaren och hösten?

– De stora förhoppningarna är att det ska kunna bli lite som hösten i fjol där vi förhoppningsvis får lite bättre kontinuitet. Jag tycker att vi avslutade våren väldigt bra, framför allt mot Norrköping. Nyförvärven som kom inför säsongen har kommit in i det mer och mer och fått en kemi med resten av laget. Jag hoppas vi kan bygga på det och förhoppningsvis få utdelning.  

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!