IK Uppsala Fotboll spelade sin första träningsmatch för säsongen när man mötte Åland United, som spelar i den finska höstaligan. Matchen slutade 2–2 och tränaren Fredrik Bernhardsson var nöjd med lagets insats.
– Totalt sett är jag nöjd med prestationen. Vi kontrollerar händelserna på ett bra sätt och jobbar metodiskt med anfallspelet. Sedan orkar vi inte riktigt hålla nivån under 90 minuter och då sticker de upp och gör mål.
Ingrid Wixner och Sara Back stod för Uppsalalagets mål. Back nickade in en hörna medan det andra målet tillkom efter att bortalaget stressat fram ett misstag från Ålands sida och därefter kunde Wixner sätte bollen i ett öppet mål. Nästa helg börjar allvaret för Uppsala Fotboll när man tar sig an Eskilstuna i Svenska Cupens första omgång.