Våra krönikor brukar handla om åsikter kring fotbollsmatcher, så för den som ville läsa den delen tipsar jag om att scrolla ner. För den första delen måste handla om den enda bestående tanken jag lämnar Studenternas med.
Jag älskar er supportrar som går på fotbollsmatcher, ni skapar en inramning som förvandlar idrott till underhållning och Europas 23:e bästa fotbollsliga till den roligaste. Men kan ni bara ge fan i att kasta in saker på planen?
Bengaler är olagliga, men efter någon sorts tyst överenskommelse så accepterar polis och domare att det eldas på läktaren. Missbruka inte det förtroendet genom att kasta in saker på planen. I första halvlek avbröts matchen i några minuter efter att en Hammarbysupporter kastat in en flaska i närheten av Sirius spelare Adam Wikman. Tidigt i den andra halvleken var det dags igen.
Noel Milleskog tacklade en spelare och fick frispark emot sig, men tydligen kände någon idiot på läktaren att hen borde kasta in en flaska för att visa sitt missnöje. Flaskan träffade som tur var bara ryggslutet på Milleskog och han klarade sig utan någon skada, men likväl tvingades domaren Richard Sundell att avbryta matchen.
Som tur var så återupptogs matchen efter 15 minuter och den kunde även slutföras utan ytterligare avbrott. Jag vill även vara tydlig med att den här kritiken helt riktar sig mot de enstaka ”supportrarna” från Hammarbysektionen som känner att de har mer rättigheter än alla oss andra. Ingen skugga ska falla över alla blåsvarta som i över 90 minuter skrek sig hesa för att heja fram sitt lag. Ni är den bra delen av allsvenskan, fortsätt med det.
Så, slut på negativ monolog. Nu till det som hände innanför de där kritade linjerna.
Likt en mörk (man kan säga blåsvart) våg sköljde Sirius över Hammarby i matchinledningen. När det gick och laget fick utrymme så spelade man kort och sågade sig framåt i planen, och när det behövdes en längre boll så fanns alltid Salech som en trygg uppspelspunkt. Men när laget närmade sig sista tredjedelen blev det tuffare.
Hammarby kom till matchen med Johansson Schellas som en falsk nia så Sirius centrallinje hade en väldigt lugn match i försvarsspelet, och framåt tog man sig till flera bra ”nästanlägen”. Mellan straffområdena var Sirius det spelförande laget, men som alla vet så avgörs matcherna i straffområdet, och där var Hammarby minst ett nummer för stort. Toure nickade (!) in två bollar i första halvlek och matchen började glida Sirius ur händerna.
Sirius ska ha en eloge att man även i den andra halvleken kämpade och försökte, men just idag var Bajen stark och just idag mådde Bajen bra. Tekie fick iväg ett kanonskott som innebar 0-3 och slutresultatet var skrivet.
Men om jag inledde krönikan negativt och bitter ska jag avsluta den positivt och hoppfullt.
Återigen fick vi uppleva ett publikrekord på nya Studenternas. Och trots ett underläge slutade aldrig publiken med blåsvarta kläder och sympatier att sjunga. Och spelmässigt, ja, där är Sirius återigen bra. Visst, Hammarby visar att det krävs en ytterligare nivå för att hålla till i toppen, men Sirius kan ta sig dit. Laget har en av seriens yngsta trupper, mot Hammarby var snittåldern enbart 22,9. Idag och i år räckte Sirius inte riktigt till för att hota om en topplacering, men om man höjer blicken mot den mörka oktoberhimlen finns det en stjärna som lyser ljust och klart. Och visst fan glimrar den lite blåsvart.