Dillan Ismail stod för ett flertal avgörande mål när Dalkurd jagade kvalplats till den kommande säsongen i superettan. Nu ser 29-åringen fram emot vad som kan bli hans första uppflyttning i karriären.
– Det hade varit den största bedriften i min karriär, i alla fall en av de större. Jag är extremt taggad. Det hade varit kul att få uppleva och sätta på mitt CV, säger Dillan Ismail till UNT.
– Flera andra som gått upp i seriesystemet har ju beskrivit den lycka man känner inombords. Man vill ju uppleva den någon gång.
På söndagseftermiddagen spelar laget sin andra kvalmatch mot GAIS, nu på bortaplan. Den första slutade 2-1 till Dalkurd hemma på Studenternas.
I matchen var det först fansen som stod i fokus. Redan några minuter in pausades matchen tillfälligt på grund av att supporterskarorna gjorde provocerande utfall mot varandra. Dillian hoppas att det inte händer igen.
– Vi vill så klart undvika en sådan situation. Det var lite segt att kliva in uppvärmd och laddad på plan utan att matchen drog i gång. Det stör rytmen, och den här matchen är ju helt avgörande.
Efter matchen samlades även ett stort antal supportrar och slogs, varpå en supporter ska ha behövt uppsöka sjukvård. Det handlade ungefär om 50 personer från båda supporterskarorna.
– Jag vet inte exakt vad som hände utanför planen när matchen var över, men jag hoppas att det går rent till på plan och även bland supportrarna. Det är tråkigt om det skulle bli slagsmål igen, avslutar Dillan Ismail.