Med 2,8 toppar Folkesson betygslistan före Matilda Kristell, Johanna Renmark och Wilma Öhman på 2,6. Folkesson avslutade säsongen med att göra ett hattrick mot Djurgården, men det räckte inte för att hålla Uppsala kvar i högsta serien. Nu vinner hon i stället UNT:s betygsliga för 2023.
– Det är väl kul. Jag är väldigt tacksam och tycker det är jätteroligt. Jag har försökt att göra mitt bästa och försökt hjälpa till att vinna så många matcher som möjligt. Pappa har alltid sagt att jag har bäst form på hösten och så har det varit också, säger Folkesson.
2,8 i snitt, vad säger du om det?
– Det var ju inte så jävla högt haha. Nej, men det är väl kul, det kanske inte låter så bra men är väl bättre än det låter.
Har du varit bäst i Uppsala i år tycker du?
– Jag vet inte. Jag har en spets och min spelstil sticker väl ut. Men kolla Thindra Mattsson som är 16 år och vilken säsong hon har gjort, det är helt galet. Många har varit bra tycker jag, säger hon.
Folkesson, som enligt UNT:s uppgifter är klar för spel i svenska mästerna Hammarby nästa säsong, tar över titeln från Wilma Thörnkvist som hade bäst betyg i fjol då hon i elitettan fick 3,0 innan hon valde att lägga skorna på hyllan och numera i stället spelar bandy i Uppsala Bois. Innan dess har bland annat Marika Bergman Lundin (2021) och Emma Holmgren (2020) vunnit betygsligan.
– Jag är inte förvånad att både Emma och Marika vunnit, de är riktigt bra spelare. Wilma var också en råtalang så det är jättekul att vara med där, säger Klara Folkesson.
Hela listan
Klara Folkesson 2,8
Matilda Kristell 2,6
Johanna Renmark 2,6
Wilma Öhman 2,6
Milla-Maj Majasaari 2,5
Julia Ragnarsson 2,5
Elin Rombing 2,5
Bea Gärds 2,3
Taryn Ries 2,2
Agnes Nyberg 2,2
Ellinor Johansson 2,2
Emilia Hjertberg 2,2
Thindra Mattsson 2,2
Bella Andersson 2,1
Charlene Nowotny 2,1
Louise Hvarfner 2,0
Maria Poli 1,9
Övriga spelare:
Helén Eke 3,0 (två matcher)
Clara Leffler 2,0 (en match)
Hannah Eriksson 1,5 (två matcher)
Tränare:
Jonas Valfridsson 2,8
Julius Brekkan: 2,7
Samuel Fagerholm 2,2
Betygsskalan: 1 Underkänd, 2 Godkänd, 3 Bra, 4 Mycket bra, 5 För bra för allsvenskan.
Om två spelare har samma snitt så placeras den spelare som blivit betygsatt i flest matcher överst. Vissa spelare har spelat för lite för att betygsättas under säsongen.