Sirius mår bra. 2020 gjorde man ett rekordresultat på 8,5 miljoner kronor, ett resultat som följdes upp med ytterligare en rekordvinst på 11,1 miljoner kronor för 2021. Under tisdagen publicerades Sirius årsbokslut för 2022 och vinsten blir 10,2 miljoner kronor samtidigt som klubbens omsättning ökade med 20 miljoner kronor till 84 miljoner kronor.
En stor post i år är spelarförsäljningar där Sirius redovisar ett netto för 2022 på 9,3 miljoner kronor. Klubben sålde i fjol Jacob Ortmark, Moustafa Zeidan och Laorent Shabani till andra allsvenska klubbar. Vad gäller spelarförvärv så ligger siffran på 8,5 miljoner kronor, men där finns även avskrivningar från tidigare år inräknat.
”Vår satsning på investeringar i spelartrupp och akademi har under året givit mycket bra avkastning genom spelarförsäljningar vilket vittnar om att vi är på rätt väg i vår strategi och bärgar för fortsatta möjligheter att återinvestera i verksamheten”, skriver klubben i årsbokslutet.
Personalkostnaderna ökade något med 2,5 miljoner kronor till 43 miljoner kronor.
Vid årets slut hade Sirius 27 miljoner kronor i likvida medel, en ökning med ungefär fem miljoner kronor jämfört med slutet på 2021.
Sirius håller årsmöte kommande tisdag och till mötet har tre motioner skickats in. Styrelsen yrkar avslag på två av dessa där den ena vill att Sirius årsmöten ska hållas på helger i stället för vardagar för att underlätta för personer utanför Uppsala att medverka. Styrelsen skriver i sitt svar att man i stället ser över att ha hybridmöten i framtiden där man även ska kunna vara med digitalt. Den andra motionen vill att Sirius ska verka för att bortamatcher på vardagar ska spelas max 20 mil från Uppsala och att de längre bortamatcherna ska förläggas till helger. I sitt svar har Sirius styrelse bifogat en PM från Svensk Elitfotboll om komplexiteten kring spelschemat.
Den motion som styrelsen yrkar bifall för är en uppdaterad variant av fjolårets motion där man vill undvika att Sirius "tar över" en annan fotbollsförening genom att placera personer i dess styrelse. Motionen avslogs i fjol på grund av hur den var skriven, men är nu uppdaterad där motionären omformulerat det hela och vill att ingen på uppdrag av Sirius ska sitta i en annan fotbollsförenings styrelse. Sirius styrelse yrkar bifall.