I november skulle FC Arlanda mött Kungsängen i kvalet till division 2 men på grund av hårdare restrektioner ställdes andra omgången in och FC Arlanda blev klart för division 2.
Nu har klubben gjort klart med Fredrik Dahlin som ny tränare till den historiska säsongen.
– Det ska bli jätteroligt och spännande. Jag har testat att vara tränare på olika nivåer och varit sportchef i BP och suttit i styrelse. Jag känner att det ska bli kul att komma tillbaka till planen och jag har fått ett bra intryck av klubben, säger Fredrik Dahlin.
Fredrik Dahlin har tidigare varit sportchef i Brommapojkarna, assisterande tränare i Sollentuna och Vasalund samt huvudtränare i Ängby IF.
Övriga ledarstaben är inte klar ännu men föreningen hoppas kunna presentera den snart.
– Spelmässigt hoppas jag att vi kan ha ett stort bollinnehav och snabbt komma till anfall. Målen sitter på kortsidorna och vi vill komma dit snabbt. I division 2 är fysiken viktig så vi ska se till att ha den på plats, säger Fredrik Dahlin.
Försäsongen inför den historiska säsongen blir speciell på grund av coronapandemin.
FC Arlanda siktar på att börja träna i slutet av januari men det kan ändras.
– Det är en speciell situation med corona och restriktionerna men vi får göra det bästa och arbeta tillsammans. Jag har sett kvalmatcherna och några andra matcher och Arlanda är ett bra lag med duktiga spelare. Förhoppningsvis kan vi fortsätta utveckla vad de jobbat med och att jag kan bidra med struktur och tydlighet, säger Fredrik Dahlin.
Den kommande säsongen i division 2 blir klubbens första någonsin i serien som på grund av att kvalet ställdes in utökats från 14 till 15 lag.
– Det känns väldigt bra med Fredrik, han är en kunnig och duktig ledare som brinner för utveckling. Han vill fortsätta föra föreningen framåt och vara med på vår resa i division 2. Det är skönt att ha gjort klart med tränare tidigt så laget kan förbereda sig inför säsongen, säger Eddie Khalaf som är med i FC Arlandas sportråd.
I truppen fortsätter många spelare från förra säsongen och förhoppningen är att några spelare ska tillkomma.
– Vi vill fortsätta satsningen på våra egna och unga spelare som gjort det bra. Vi hoppas att föreningen fortsätter utvecklas och att vi kan etablera oss högre upp i systemet, säger Eddie Khalaf.