Uppsala gjorde vad man kunde mot ett guldjagande HÀcken. NÀr gÀsterna frÄn Hisingen tog ledningen i den första halvleken trodde nog mÄnga att det skulle rinna pÄ bakÄt. Uppsala hade dock andra planer och försvarade sig heroiskt under hela matchen. I huvudrollen stod Bea GÀrds som stod för en prickfri insats.
â Det kĂ€ndes som att det var en bra match för mig personligen. Jag tycker ocksĂ„ att vi gjorde en bra lagprestation förutom den delen att vi inte gjorde nĂ„gra mĂ„l, sĂ€ger GĂ€rds och fortsĂ€tter:
â Vi hade ett bra snack i backlinjen, det Ă€r lĂ€tt nĂ€r man har en bra kommunikation. Om man gör det kollektivt bra sĂ„ blir det lĂ€ttare att göra det bra personligen ocksĂ„.
GÀrds skolades om frÄn ytterback till mittback i takt med att Uppsala drabbades av flera skador under vÄren. DÀr har hon blivit kvar och mot HÀcken visade hon ocksÄ varför.
â Som mittback skulle jag nog sĂ€ga att det hĂ€r var en av mina bĂ€sta matcher.
Det blev dock inga poÀng trots en tapper insats. HÀckens mÄl i första halvlek blev matchens enda.
â HĂ€cken Ă€r bra och de spelar bra, individuellt skickliga och de hittar in med de hĂ€r korta passningarna som man kanske inte alltid Ă€r beredd pĂ„. Sedan tycker jag att vi stora delar av matchen hĂ„ller HĂ€cken utanför oss, nĂ„got vi hade pratat om ocksĂ„. Den delen tycker jag att vi gjorde jĂ€ttebra. Vi vill sĂ„ klart ha poĂ€ng i alla matcher som Ă€r kvar Ă€ven den hĂ€r. Vi Ă€r nöjda med vissa delar, men vi ville mer.
Samtidigt pĂ„ Grimsta vann BP med hela 7â0 mot Kalmar och passerade dĂ€rmed Uppsala i tabellen. Uppsala Ă€r med tvĂ„ omgĂ„ngar pĂ„ nedflyttningsplats, en poĂ€ng bakom BP.
â Det Ă€r klart vi Ă€r besvikna att vi ligger dĂ€r vi ligger, men vi har tvĂ„ matcher dĂ€r vi bĂ„de kan och ska ta poĂ€ng. Om vi tar en poĂ€ng och BP inte tar nĂ„gon mer sĂ„ klarar vi ju det. Sedan vill man sĂ„ klart ha mer marginal och vi gĂ„r för att vinna de sista tvĂ„ matcherna.
Hur viktigt var det med tanke pÄ mÄlskillnaden att ni ÀndÄ höll tÀtt?
â Ja, med tanke pĂ„ den aspekten var det bra att det inte blev nĂ„gra fler mĂ„l, men det Ă€r Ă€ndĂ„ trist att vi inte fick nĂ„gra poĂ€ng.
Uppsala har fem mĂ„ls bĂ€ttre mĂ„lskillnad Ă€n BP inför slutet. Allt avgörs nu dĂ„ Uppsala möter Ărebro hemma och DjurgĂ„rden borta medan BP stĂ€lls mot PiteĂ„ borta och VĂ€xjö hemma.
â Matchen mot Ărebro blir otroligt viktig, sĂ„ Ă€r det, sĂ€ger GĂ€rds.
Matchfakta
UppsalaâHĂ€cken 0â1
allsvenskan
(0â1) MĂ„len: 0â1 Monica Jusu Bah.
Publik: 273