Ăven om Sporten ringer och stör Lisa Frisk mitt i hennes inflytt i det nya boendet Ă€r 20-Ă„ringen pĂ„ ett friskt och strĂ„lande humör.
â Allting kĂ€nns jĂ€ttebra, jag ser verkligen fram emot hösten och Ă€r supertaggad pĂ„ att hjĂ€lpa Uppsala.
Frisk beskriver sig sjĂ€lv som en offensiv spelare, som kan spela bĂ„de centralt och pĂ„ kanterna, som gillar att utmana en mot en. Under sĂ€songen har hon spelat nio matcher för KIF Ărebro i damallsvenskan och noterats för en assist.
â Jag har spelat en del i Ărebro, men jag behöver kontinuerlig speltid för att utvecklas. FrĂ„gan var bara i vilken klubb, men direkt nĂ€r Uppsala dök upp som ett alternativ tyckte jag det lĂ€t som ett bra och intressant alternativ, sĂ€ger hon och fortsĂ€tter:
â SĂ„ mĂ„let med hösten Ă€r först och frĂ€mst att spela sĂ„ mycket som möjligt. Sedan hoppas jag sĂ„klart Ă€ven pĂ„ att jag kommer kunna bidra med poĂ€ng, men det viktigaste Ă€r att spela och att vinna matcher.
Julius Brekkan Àr trÀnare och sportchef i Uppsala. Han menar att Frisk kan hjÀlpa laget ta ytterligare steg under höstsÀsongen.
â Det kĂ€nns jĂ€kligt bra, vi ville fylla pĂ„ offensiven och Lisa Ă€r en spelartyp som passar perfekt i vĂ„r offensiv. Det Ă€r en fysisk forward med ett bra steg och som Ă€r mĂ„lfarlig.
Samtidigt som Uppsala förstÀrker offensiven sÄ tappar man spelare defensivt. UNT har tidigare rapporterat om att Ellen Andersson lÀmnar för spel i Spanien. Brekkan kan Àven avslöja att Clara Flenhagen lÀmnar laget.
â Hon ska flytta och studera i Lund. Det Ă€r jĂ€ttekul för henne, men trĂ„kigt för oss. Clara har fĂ„tt ut mycket hos oss, och i vĂ„rt lag som Ă€r en rĂ€tt ny grupp har hon varit en ledare bĂ„de pĂ„ och utanför planen, sĂ„ det Ă€r jĂ€ttetrĂ„kigt.
â Att bĂ„de Clara och Ellen lĂ€mnar gör ju att vi gĂ€rna vill stĂ€rka laget pĂ„ försvarssidan. Men sommarfönstret Ă€r tuffare Ă€n vintern, nu Ă€r ju alla spelare under avtal. Men jag kĂ€nner ingen stress eller att det skulle vara katastrof om vi inte lyckas vĂ€rva in nĂ„gon, sĂ€ger Brekkan och fortsĂ€tter:
â Vi har vĂ„rt F18-lag som vann Gothia, det finns mĂ„nga unga spelare dĂ€r som kan ta ytterligare steg i utvecklingen. SĂ„ landar vi ingen ny spelare Ă€r jag trygg i att nĂ„gon av de yngre tjejerna kommer göra det bra.