När laget mötte Unik hemma på Fanna IP på fredagen blev det ännu en seger. Slutresultatet 4-1 (2-1) innebär att Fanna nu har fem segrar i följd i division 4 Uppland herr i fotboll, och är fortfarande obesegrat i år.
- En helt okej match från oss utan att vara hundra procent i spelet med boll, utan boll så ligger vi bra och är svåra att göra mål på. Unik spelar bra fotboll men har svårt att skapa målchanser. Vi har en bra känsla i gruppen och vi jobbar oerhört hårt för varandra 4-1 och femte raka är skönt. Målskyttar: Marcus Hammartång, Micke Tuhkanen, Filip Almqvist, Andreas Larsson, kommenterade Fannas tränare Fredrik Johansson efter matchen.
Uniks tränare Magdy Refai:
- Vi spelade mot bra lag som var mycket effektivare i sina avslut än oss. Vi hade mest bollinnehav under hela matchen men tyvärr vi satt inte våra chanser och då vinner man inte matchen, vi spelade riktigt bra men hade problem i defensiva fasta situationer och det straffade oss. Det är bara att gratulera Fanna för sitt spel. Bästa spelare var vår kapten Ahmed Ibrahim.
Fanna startade matchen bäst och tog ledningen tidigt i matchen. Markus Hammartång gjorde målet, redan i åttonde minuten.
Unik kvitterade till 1-1 i 33:e minuten, genom Frankly Penhun. Direkt efter pausen slog Micael Tuhkanen till och gav Fanna ledningen på nytt.
I 48:e minuten slog Filip Almqvist till, och gjorde 3-1.
4-1-målet kom i slutminuterna, med två minuter kvar att spela, när Andreas Larsson gjorde mål för Fanna. Det fastställde slutresultatet till 4-1.
Efter fem matcher har Fanna nu 15 poäng och Unik har sju poäng.
I nästa match, söndag 15 maj, har Fanna Rosersberg borta på Råbergsvallen 14.00, medan Unik spelar hemma mot Brottby 15.00.