Förändringarna bakom Sirius seger

Förra säsongen blev Henrik Rydström sjuk och missade matchen. Den här gången såg tränaren Sirius besegra Falkenberg med 2–1.

Henrik Rydström.

Henrik Rydström.

Foto: KRISTER ANDERSSON

Fotboll2020-07-02 21:40

Sirius vände och vann med 2–1 mot Falkenberg efter två mål på tre minuter i den andra halvleken.
Inhopparen Karl Larson spelade fram till första målet medan en annan inhoppare i Nahom Girmai Netabay gjorde det andra.

– Falkenberg var klart bättre i första halvlek, de sprang mer, vann fler dueller och vi kom aldrig ur deras presspel. I paus korrigerade och skiftade vi lite positioner som hjälpte oss. Då kunde vi spela igenom de fler gånger, skapa fler anfall och situationer kring mål. Det var en bra truppinsats där de som kom in gjorde skillnad, Kebba (Ceesay) som inte spelat på ett tag visade att han klarar av att gå in och ge oss det vi vill ha, säger Henrik Rydström, tränare i Sirius. 

Segern var Sirius andra för säsongen efter att tidigare besegrat Östersund med 2–0, även det på bortaplan.

– Jag är väldigt nöjd med hur gruppen reagerade på den första halvleken och klarade av att växla upp efter paus. Det är en dimension som vi inte alltid hade förra säsongen men som vi jobbat på under försäsongen, säger Henrik Rydström.

När lagen möttes förra säsongen på Falcon Alkoholfri Arena blev Henrik Rydström sjuk och tvingades se matchen framför tv:n. 
Den här gången var tränaren med hela tiden på bänken.

– Jag tänkte faktiskt på det inför matchen, att jag låg och knappt kunde se matchen förra säsongen. Det var betydligt skönare att vara med och kunna påverka matchen. Särskilt när vi vinner, då blir det extra trevligt, säger Henrik Rydström

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!