Uppsalafostrade Emma Holmgren har spelat över 50 U-landskamper för Sverige och även varit uttagen i A-landslaget vid ett flertal tillfällen – men aldrig fått chansen att debutera mellan stolparna.
Till vardags spelar hon med det franska laget Lyon och hade inför fredagens landskamp mot Spanien hoppats på att få genomföra sin debut. I stället blev hon och målvaktskollegan Emma Lind förpassade till bänken när Zecira Musovic fick spela hela 1–1-matchen.
Något som gjorde Holmgren besviken.
– Tidigare har de velat att jag ska spela fler matcher hemma i klubben. Nu har jag spelat fler matcher hemma i klubben och tyvärr har de inte kollat på matcherna och det tycker jag är tråkigt när man kommer hit. Att de inte har koll på en fullt ut, sa hon då till SVT.
Nu får hon chansen – i U23-landslaget. Holmgren har blivit inkallad till lagets landskamp mot England i Falkenberg på måndagskvällen.
– Hon kommer att spela match i dag. Det har varit problem på målvaktssidan i U23, så Emma Holmgren åker och står där i kväll mot England i en bra landskamp, säger A-landslagets förbundskapten Peter Gerhardsson.
Lyonmålvakten återvänder dock till seniorlandslaget redan till tisdagens träningslandskamp mot Frankrike i Göteborg.
Vem som ska stå i Sveriges mål då återstår att se. Zecira Musovic spelade mot Spanien (1–1) i fredags, dessutom finns även Emma Lind i truppen.
– Vi får se. Vi avslöjar aldrig något sådant, säger Peter Gerhardsson.