Bomben: Nobbar allsvenskan – klar för Gusk

Här är Gusks värvningsbomb. Uppsalaprofilen Ingrid Wixner nobbade allsvenskt spel för Kalmar och är i stället klar för en flytt hem.

Ingrid Wixner är klar för Gusk.

Ingrid Wixner är klar för Gusk.

Foto: Gusk

Fotboll2022-01-17 18:30

Wixner har varit något av en institution i Uppsalafotbollen de senaste 15 åren sedan hon kom upp i Danmarks A-lag. Efter att ha tagit Uppsala Fotboll upp i allsvenskan 2019 följde dock ett tyngre 2020 för Wixner som fick sparsamt med speltid och sedan lämnade Uppsala och berättade att hon drabbades av psykisk ohälsa under året i allsvenskan. I stället hamnade Wixner hos konkurrenten Kalmar som hon återigen var med om att spela upp i allsvenskan. Hon erbjöds en förlängning, men valde att tacka nej. Nu har hon i stället skrivit på för Gusk i vad som är den största bomben hittills under transferfönstret.

– Jag pratade med Jocke (Mattsson) redan innan förra säsongen var slut. Jag visste inte riktigt vad jag skulle göra och det har tagit lång tid att bestämma sig, men nu känns det jättekul, säger Wixner.

Hon har som sagt ett digert cv när hon nu anländer till nykomlingen Gusk och flyttar hem till Uppsala efter året i Kalmar.

Varför blev det ingen fortsättning för Kalmar i allsvenskan?

– Det var aktuellt och jag fick ett kontraktsförslag, men spelare började lämna laget och jag var inte nöjd med det förslag jag fick. Jag visste också att vi skulle byta tränare så det blev för mycket nytt för mig kan man säga. 

Med tanke på historiken, det var aldrig aktuellt med Uppsala Fotboll igen antar jag?

– Nej. 

undefined
Karriären inleddes som anfallare, men Wixner har på senare år blivit ytterback.

Enligt UNT:s uppgifter fanns det även förslag från andra klubbar på högre nivå, men Wixner valde alltså till slut Gusk.

– Det känns som rätt steg i livet. 

Övergången har dragit ut ytterligare på tiden eftersom Wixner drabbades av covid-19 i förra veckan, men nu är hon redo att kliva in i träning igen.

– Jag vill bidra med rutin och disciplin. 

Hur tror du att ni kommer att klara er i elitettan?

– Det kommer att vara betydligt tuffare än när jag har spelat med både Uppsala och Kalmar, det är det som jag förbereder mig på. Jag hoppas att vi kan hamna någonstans i mitten och etablera oss i elitettan ordentligt. Det tycker jag att vi ska klara av.

undefined
Ingrid Wixner var utlånad till Gusk några matcher 2011.

Och det är faktiskt inte första gången som Ingrid Wixner drar på sig Gusktröjan. Senast var 2011 då hon lånades ut från Danmark/Sirius. 

– Oj, över tio år sedan. Jag minns att jag tog mitt första röda kort i karriären när jag spelade för Gusk, skrattar hon. 

Tränaren Jocke Mattsson:

– Vi kommer att ha stor, stor nytta av henne i år. Det är en jättevärvning för oss och vi är jätteglada över att få hit henne. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!