Benjamin Öhrn målskytt när Vattholma föll

Vattholma förlorade mötet med Gräsö Norrskedika hemma med 1-2 (1-1) i division 5 Uppland norra herr i fotboll på tisdagen.

Vattholma IF förlorade mot Gräsö Norrskedika IF

Vattholma IF förlorade mot Gräsö Norrskedika IF

Foto: Montage

Fotboll2023-06-20 20:59

Jens Hägg stod för Gräsö Norrskedikas avgörande mål efter 89 minuter.

Gräsö Norrskedika fick en bra start på matchen. Jens Hägg gjorde målet, redan i 14:e minuten.

Vattholma kvitterade till 1-1 i 25:e minuten, när Benjamin Öhrn fick träff. Det matchavgörande målet kom i matchens absoluta slutskede, med en minut kvar att spela, när Jens Hägg ännu en gång slog till och gjorde mål på straff för Gräsö Norrskedika.

I den 89:e minuten fick Vattholma Oskar Özgür Tosun utvisad, och fick spela med en man mindre sista sista minuterna.

Vattholma har tre vinster och två förluster och 19-6 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Gräsö Norrskedika har två vinster och tre oavgjorda och 10-6 i målskillnad. Det här var Vattholmas femte uddamålsförlust den här säsongen.

Gräsö Norrskedika leder serien, medan Vattholma är på femte plats.

Nästa motstånd för Vattholma är Månkarbo. Lagen möts fredag 30 juni 19.00 på Tallparken.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!