Avgående Sjöblom utmanas: "Blev förvånad"

Ove Sjöblom går in i sina sista veckor som ordförande i Sirius. Samtidigt utmanas han av Jens T Andersson om posten som ordförande för Svensk Elitfotboll.

Ove Sjöblom vid Sirius förra årsmöte 2020.

Ove Sjöblom vid Sirius förra årsmöte 2020.

Foto: Daniel Meisels

Fotboll2021-02-22 19:00

UNT kunde i början av december berätta att Ove Sjöblom inte ställer upp till omval vid Sirius årsmöte den 10 mars då han av Svensk Elitfotbolls valberedning fått frågan om att bli ordförande för Sef i stället efter avgående Lars-Christer Olsson. Nu går Sjöblom, som blev Siriusordförande 2012, in i de sista dagarna på den posten.

– Det känns lite vemodigt faktiskt. För mig känns det som att en del av det man har gjort de senaste åren försvinner samtidigt som jag ser fram emot att följa Sirius på ett annat sätt som en vanlig supporter vilket också blir spännande och lite annorlunda, säger Sjöblom.

Valberedningen i Sef föreslår alltså Sjöblom till ny ordförande, men för några veckor sedan stod det klart att han utmanas i kampen om posten. Och det av förre Siriustränaren och Uppsalaprofilen Jens T Andersson.

– Jag har inga kommentarer till det förutom att det är så det är på vissa positioner och poster, att det är fler som är intresserade. Det är bara att låta den demokratiska processen löpa på så får vi se, säger Sjöblom.

Jens T Andersson anlitades av Sirius och Ove Sjöblom så sent som 2017 som konsult vid försäljningen av Kingsley Sarfo. Båda har även fått vittna vid de tvister som följt efter försäljningen, framför allt mot Soccer Soldiers. 

– Jens ringde mig för ett antal veckor sedan och berättade att han skulle kandidera.

Vad kände du kring det med tanke på er tidigare relation?

– Jag vill inte kommentera det, men det är klart att jag blev förvånad. Det är som det är och jag har inga problem med det. 

Sef har årsmöte den 19 mars och då avgörs det vem som blir ordförande. Den nyvalde ordföranden får sedan en plats även i Svenska Fotbollförbundets styrelse. 

– Jag har blivit tillfrågad av valberedningen och tackat ja. Eftersom jag har tackat ja till valberedningens fråga så är det självklart något jag vill. Det har varit rubriker om maktkamp, men jag har inte gett mig in i någon sådan. För mig är det lugnt, jag sitter och avvaktar. Blir jag det så blir jag det och om jag inte blir det så är det någon annan som har bättre stöd. 

Hur vore det för dig om du dels kliver av från Sirius och sedan inte blir vald till ordförande för Sef?

– Det vore annorlunda helt klart. De senaste nio åren har jag varit Sirius ordförande och inte haft några problem att sysselsätta mig vid sidan av mitt vanliga arbete. Allt förändras över tid och det vore en ny situation i sådant fall. 

Sjöblom avslutar sin Siriusgärning med ett digitalt årsmöte om drygt två veckor. Sirius valberedning har föreslagit Ulrika Moström Ågren till ny ordförande.

– Jag har ingen anledning att tro annat än att Ulrika är ett väldigt bra förslag och att valberedningen har gjort sitt jobb. Det är min förhoppning att det ska bli bra för Sirius framåt för det är en klubb som jag värnar väldigt mycket om, säger Sjöblom som själv tycker att det är lite synd att pandemin sätter stopp för ett fysiskt årsmöte 2021:

– Jag hoppas att det blir ett välbesökt årsmöte, men det är trist att det är ett digitalt möte som får avsluta min tid hos Sirius. Det hade varit kul att avsluta live och tacka folk för den här tiden, men det är bara att finna sig i det. 

Ove Sjöblom blev ordförande för Sirius i september 2012 och har sedan varit med på hela resan från division I till att etablera klubben i allsvenskan. 

Svensk Elitfotboll

Föreningen Svensk Elitfotboll är en intresseorganisation för de 32 klubbarna i Allsvenskan och Superettan. Uppdraget är att driva utvecklingen av den nationella herrelitfotbollen; sportsligt, ekonomiskt, kommersiellt och administrativt.

Genom gemensamma avtal ska Svensk Elitfotboll bidra till att ge elitföreningarna ökade ekonomiska förutsättningar för elitfotboll med siktet inställt på internationella framgångar för svensk klubbfotboll i de av UEFA arrangerade europeiska cuperna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!