Besviket i ESK efter storförlust

Det ville sig inte alls för ESK som åkte på ännu en förlust i herrtrean. Tabelljumbon föll stort borta mot Älvsjö och tränaren Martin Andersson var mycket besviken efter slutsignalen.

Fotboll, division III herr2014-05-31 18:37

-Tungt. Vi är för känsliga för små marginaler och hela konceptet bara rasar efter tidigt baklängesmål.

Andersson var annars ändå nöjd med lagets inledning av kampen.
- Vi började helt okej men fick inte till några avslut. Sedan släpper vi in två mål före paus på situationer som kommer från ingenstans. Bedrövligt och passivt försvarsspel vid båda baklängesmålen.

Det blev ingen förbättring efter halvtidsvilan och hemmalaget kunde dubbla målskörden från första halvlek fram till en solklar trepoängare.
- Det kändes uppgivet och det var som vi bara spelade av matchen. Vi jobbar inte som ett lag utan bara som en och en och Älvsjö var betydligt närmare 5-0 än att vi skulle reducera, säger Martin Andersson.

FAKTA

Älvsjö AIK-Enköpings SK 4-0
(2-0)

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!