Snacka om drömstart för IK Fyris Team Donald Davies & Partners som radar upp segrar under SM-veckan i Örebro. Efter den tajta premiärsegern (6–5) mot Granit Celebra blev det desto större segrar på torsdagen.
I den första matchen, som spelades redan klockan åtta på morgonen, blev det seger med 6–3 mot Sundbybergs CK Team Panthera. I den senare matchen, som även den spelades mot ett lag från Sundbyberg, blev det klara 10–5 mot Sundbybergs CK Team Golldreson.
– Man ska väl inte sticka under stolen med att segrar genererar fler segrar. Vårt självförtroende bara växer, säger skippern Towe Lundman.
Varför går det så bra tror du?
– Vi spelar väldigt bra curling just nu, vi har en härlig känsla i laget och går bara ut på banan och har kul.
IK Fyris Team Donald Davies & Partners är, tillsammans med Stocksunds CK Team PwC, det enda obesegrade laget efter tre matcher och på fredagen väntar match mot bland annat OS-laget Skellefteå CK Team AllTele. Men det är ett OS-lag ur form som väntar Towe Lundman och hennes IK Fyris.
– AllTele har två förluster hittills och har väl inte riktigt hittat formen, vad jag har hört i alla fall. Vi har inte själva hunnit se något, även om vi har koll på resultaten så klart.
Så det är ingen omöjlig uppgift?
– Nej, det verkar ju som att det går att slå dem, avslutar Towe Lundman.