Efter den fina inledningen med oavgjort mot Sigma förra helgen var det återigen dags för Team Enköping att möta tufft motstånd.
För tufft, skulle det visa sig.
BK Brio tog kommandot redan från första serien, medan Team Enköping hade svårt att leverera tillräckligt bra spel.
– Det är inte mycket att säga om. De är ett bra lag, och med den starten vi får blir det tungt, säger Johan Brunsberg i Team Enköping.
Tyngst gick det i den tredje serien, där Brio segrade med 1-4. De övriga tre serierna slutade med förlust 2-3, vilket gav en slutställning av 7-13 i Brios favör.
Bäst för dagen i Team Enköping var Stefan Yngström med sina 865 poäng totalt.
– Stefan håller sin alltid höga nivå. Vi andra gör det hyggligt, men inte tillräckligt bra. Men det är så i den här serien – det kommer bli tuffa matcher hela tiden, menar Brunsberg.