Guardpositionen i Uppsala Basket är ett av lagets stora frågetecken inför kommande säsong. Rickard Eriksson har värvats tillbaka från Södertälje, men Howard Frier har nyligen opererat knäet, och Andreas Person är med all sannolikhet förlorad för proffsspel.
Då kan ersättaren bli ett gammalt bekant ansikte. Thomas ”TJ” Jackson var i stan förra veckan och träffade gamla vänner. Och Uppsala Basket.
– Självklart har jag pratat med honom, säger sportchefen John Tillman. Vi har inte fört några diskussioner, men han försvann ju förra året på grund av att han ville ut i större ligor och spela och jag tror det är hans målsättning nu också.
I augusti förra året bröt ”TJ” sitt tvåårskontrakt med Uppsala för spel i det tyska, hårdsatsande laget Bayreuth. ”TJ” snittade 10 poäng, 3 returer, 2,9 assist på 22 minuters speltid för Bayreuth och var med och förde laget till bundesligan efter övertygande spel, som en av fem amerikaner i laget.
Enligt uppgift till UNT har ”TJ”, som blev utsedd till årets guard i Sverige 08/09, öppnat för en comeback i Uppsala och John Tillman öppnar famnen.
– Jag personligen gillar ”TJ” otroligt mycket. Det är en otrolig publimagnet som absolut skulle vara välkommen tillbaka om han vill komma tillbaka, säger Tillman.
Men mycket beror förstås på om klubben får behålla sin supertalang Andreas Person. 19-åringen, som nyligen var på NBA:s Eurocamp i Italien, ska spela U20-EM i Österrike i juli och saknar inte erbjudanden.