Amanda Tivenius stod ut som en spelare med hög aggressivitet och en beslutsamhet under korgen den förra säsongen. Hon växte ut till en av lagets bästa poängspelare dessutom. Nu står det klart att hon spelar även nästa säsong i Uppsala Basket.
– Det känns jättebra, det känns kul att vara klar för en till säsong. Vi hade en bra start förra säsongen och kom till slutspel vilket var vårt mål, men jag tror att vi har mer i oss och mer att ge nästa säsong som jag vill vara med och bygga, säger Amanda Tivenius i ett pressmedelande.
Med ett snitt på 11,5 poäng, 8 returer och 1,2 assist per match så var bara Allis Nyström i Luleå bättre i returligan. Tivenius har börjat träna inför nästa säsong och siktar på att vara med i landslaget i sommar.
– Jag jobbar mycket med Mady Mahdy redan nu, vi tränar individuellt och jobbar mycket med teknik, skytte och "inside-moves". Jag siktar också på att vara med i 3x3-landslaget i sommar, det vore en bra uppladdning inför säsongen.
Hon kom till klubben från Alvik inför den förra säsongen och är först ut att skriva kontrakt över nästa säsong.
– Amanda spelar med en hög energi, en beslutsamhet och med en krigarinställning. Vi ser framemot att bygga vidare och hjälpas åt att utveckla Amandas egenskaper tillsammans. Hon kommer att få en stor roll även nästa säsong, säger Uppsala Baskets huvudtränare Mady Mahdy.