Så sent som i torsdags träffades representanter från bland annat Svenska bandyförbundet och Destination Uppsala som samarrangerar finalerna på Studenternas. Coronaviruset var då uppe till diskussion. Många idrottsevenemang runtom i Europa har redan ställts in eller avgjorts utan publik på grund av virusets spridning. Hittills har det ännu inte skett i Sverige men förbundets ordförande Per-Anders Gustafsson säger till bandypuls.se att läget kan förändras fort och att man behöver var beredd för flera scenarier:
– Det finns flera sätt att lösa det i sådana fall men vi har ingen officiell ståndpunkt i det. Det finns tankar och idéer, ett värsta scenario är att spela finalen utan publik. Ett annat skjuta på finalen till hösten, säger han till sajten.
Charlotte Skott, vd för Destination Uppsala, säger dock att det i dagsläget inte finns några sådana planer:
– Vi för en dialog med bandyförbundet, det är ett gemensamt evenemang, och vi planerar att genomföra det precis som vanligt. I dagsläget vill jag inte spekulera i någonting men självklart följer vi utvecklingen.
Hon säger också att man fortlöpande följer folkhälsomyndighetens rekommendationer. Och i nuläget är det inget som tyder på att man tvingas ta beslut om att spela finalerna utan publik.
SM-finalerna avgörs på Studenternas 20-21 mars med ungdoms- och juniorfinaler på fredagen och finaler för herr och dam på lördagen.