Unikt för Sirius Bandy – skrev fyraårskontrakt

Sirius har gjort något unikt. Klubben har skrivit ett fyraårskontrakt (!) med ytterhalven Ted Haraldsson. ”Jag trivs jättebra i Uppsala och framförallt i Sirius,” säger han.

Ted Haraldsson stannar i Sirius. Han gjorde något unikt för Sirius Bandy när han skrev på för fyra år.

Ted Haraldsson stannar i Sirius. Han gjorde något unikt för Sirius Bandy när han skrev på för fyra år.

Foto: Håkan Lundh/arkiv

Bandy2021-03-17 09:00

Just nu står Sirius utan tränare eftersom Olle Gabrielsson sagt att inte kommer att träna laget nästa säsong. Även Andreas Eskhult, som varit assisterande tränare sedan Esa Määttä lämnade laget, har aviserat att han inte blir kvar i någon tränarroll kring a-laget. Men detta hindrade inte Haraldsson från att skriva på.

– Jag har stort förtroende för Jimmy Helmersson och hela föreningen. Jag vill vara med på resan och jag hoppas så klart att vi kommer att ta ytterligare ett steg. Att hoppas på semifinal redan till nästa säsong kanske är att ta i, men vi har ett ungt lag som tar steg varje år, säger Haraldsson.

Det hör inte till vanligheterna att bandyspelare skriver så långa kontrakt som på fyra år – särskilt inte i Sirius.

Klubbchefen Jimmy Helmersson är mycket nöjd med att Haraldsson skrev på det långa kontraktet.

– Vi har varit måna om att Ted ska stanna. Det är en förbaskat bra kille som är anammat den roll vi gav honom när han kom hit. Han är en ledare både på isen och vid sidan om. Det är skickar tydliga signaler om vad vi vill, säger Jimmy Helmersson.

I och med Ted Haraldssons påskrift hart Sirius fem spelare under kontrakt till nästa säsong: Liberon Sune Gustafsson, backen Oscar Qvist, mittfältaren/halven William Liw, mittfältaren/halven Matteus Liw och så då Haraldsson.

– Vi pratar ofta om att göra saker långsiktigt och att förlänga med fyra år med Ted Haraldsson är helt i linje med detta, säger Jimmy Helmersson.

När det gäller övriga spelare pågår det diskussioner, eller ska vi säga förhandlingar.

–Jag hoppas att nästa spelare att skriva blir någon av våra egna produkter, säger Helmersson och syftar på Anton Andersson, Nils Bergström, David Thorén och Samuel Heeger, säger Jimmy Helmersson.

Någon tränare är inte klar, men enligt Helmersson jobbas det hårt på att hitta ett bra namn. När UNT frågar om det är nära eller långt bort svävar han på målet:

– Både nära och långt ifrån skulle jag säga, konstaterar Sirius klubbchef.

 TED HARALDSSON

Ålder: Fyllde 31 år i januari.

Moderklubb: Tranås Bois.

Position: Mittfältare/halv. I Sirius har han spelat mest ytterhalv.

Klubbar i karriären: Flyttade från Tranås till bandygymnasiet i Sandviken som 17-åring och spelade 12 säsonger i Sandvikens AIK och vann flera guld. Spelade sin andra säsong i Sirius 2020/21.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!