Sirius har liksom de flesta andra idrottsföreningar jobbat hårt med ekonomin under 2020 och 2021. Ingen publik på läktarna gjorde att en stor intäktskälla försvann. Sirius hade dessutom den så inkomstbringande annandagsmatchen hemma på Studenternas. Detta mot publiklaget Hammarby. Hundratusentals kronor i förväntade intäkter bara från denna match blev noll.
– Ekonomiskt är det stabilt, det kan jag säga. Vi kommer att göra ett plusresultat, säger klubbchefen Jimmy Helmersson om verksamhetsåret, som sträcker sig fram till den sista april.
Hur stort blir plusresultatet?
– Det kan jag inte gå in på just nu, säger han.
Men handlar det om 10 000 kronor eller en miljon?
– Det är närmare 10 000 än en miljon, säger Helmersson med ett skratt.
Finns det ekonomiskt utrymme för att värva toppspelare?
– Vi är nöjda med den trupp vi har och hoppas kunna behålla den och ska vi värva är det, som jag sagt tidigare, spelare till startelvan. Det finns en kampanj från supportrarna som heter Fansens värvning, pengar som är avsedda för a-laget, så visst, det kan bli aktuellt, säger Jimmy Helmersson.
I oktober förra året beviljades Sirius elitlicens för säsongen 2021/22 tillsammans med nio andra klubbar: Villa, Edsbyn, Frillesås, Tellus, Vänersborg, Vetlanda, Hammarby, Motala och AIK.
Sandviken, Bollnäs, Broberg och Västerås, som stod under granskning den här säsongen, beviljades elitlicens för ett par veckor sedan.