Tio matcher och bara en seger. Och mindre än två mål (1,9) framåt i snitt per match. Få om ens något kunde ha förutspått den starten för Sirius med tanke på fjolårets sjundeplats i tabellen och att man var nära att nå semifinal. Och med tanke på att man till den här säsongen förstärkt laget med en av Sveriges mest lovande unga spelare i form av Noa Djäkner samt i säsongsinledningen AIK-duon Tobias Nyberg och Jimmy Jansson.
– Det är såklart ingen som velat ha det här läget men vi behöver se hur verkligheten är och fokusera på vad vi behöver göra framöver. Vi vet vilket kunnande det finns i truppen och vi ska hjälpas åt att ta fram det, säger klubbchefen Jimmy Helmersson.
Han berättar att han och övriga i sportgruppen lyckades med allt man ämnade göra till i år. Spelarna tränarna ville behålla blev kvar och nyförvärv som tränarna ville se kontrakterades. Tränarstaben består i huvudtränaren Oskar Robertson och de assisterande tränaren Jonas Holgersson och Olle Gabrielsson.
Har ni någon tanke på att göra något där?
– Vi och spelarna har förtroende för den här tränarstaben men nu har vi hamnat snett och en uppgift är att vi i sportgruppen ska kunna stötta på bästa sätt. Vi jobbar med det här dagligen i olika konstellationer. Alla gör sitt yttersta för att få till en förändring.
Förra året ingick även Andreas Eskhult i staben.
– Han är nu en av instruktörerna på bandygym, säger Helmersson.
Kan han saknas?
– Han bidrog med mycket gott förra säsongen men båda kom fram till detta.
Han är inte aktuell för en återkomst?
– Nej, det är han inte.
Kan det vara aktuellt med en mental rådgivare?
– Det finns massvis med saker man kan göra men exakt vad det är håller vi internt. Vi gör allt vi kan tillsammans för att vända det här. Det hänger inte på en enskild spelare eller en enskild tränare eller en enskild klubbchef. Det är upp till var och en att putta in det man kan bidra med och gör man det på alla nivåer är vi övertygade om att vi vänder det här.
Det är inte bara internt Sirius märker av en frustration. Den märks även hos supportrar och sponsorer.
– Jag och mina kollegor märker av den och har en förståelse för den. Ser man till förra säsongen och truppen kan jag förstå att det finns förväntningar. Vi har också förväntningar men nu när det har inte blivit som tänkt kan vi inte gräva ned oss för det.