Otäck skada när Sirius förlorade stort igen

Sirius är klart sämst i elitserien just nu. Broberg gjorde 4–0 i första halvlek och så var den matchen över. Som om detta inte vore nog fick David Thorén ledas av isen.

Colin Dahlberg försöker få träff på bollen framför Brobergsmålvakten Max Bergström, men gulklädde Robin Redin får bort bollen. Sirius föll med stora siffror ännu en gång.

Colin Dahlberg försöker få träff på bollen framför Brobergsmålvakten Max Bergström, men gulklädde Robin Redin får bort bollen. Sirius föll med stora siffror ännu en gång.

Foto: Håkan Lundh

Bandy2022-12-07 21:25

Frillesås vann. Gripen likaså. Sirius är därmed fast förankrat i botten av tabellen. Brobergs 6–1-seger i Helsingehus Arena var det inget som helst snack om. Det kunde ha varit ett par hemmamål till – i första halvlek...

– Det är inga pilar som kommer att hjälpa, säger tränaren Oskar Robertson och syftar på taktiktavlan. Det är bara att fortsätta att tro på det, vad annat kan vi göra?

Broberg hade 4–0 efter 44 minuter mot ett halvt om halvt virrigt Sirius.

– Vi hade problem med lyften men när vi rättade till det blev det bättre i andra halvlek. Då tycker jag att vi lastade in mer, särskilt efter vår timeout. Men det är klart att alla förluster sätter sig i huvudet hos killarna, men det är bara att fortsätta att jobba. Vi skapade ju chanser i andra halvlek och till slut trillar det bara på, säger Oskar Robertson.

Sirius första tredjedel av säsongen – och lite mer än så – har varit en mardröm. Det som skulle utvecklas och bli något ännu bättre än förra säsongens succé har blivit... ja, i princip ingenting.

– Vi blir tveksamma, och det är inte så konstigt när vi är i det här läget. Vi söker andra lägen på isen och andra vinklar i stället för att vara en killer, säger Robertson.

Nu gjorde Sirius en bättre andra halvlek – ja, faktiskt mycket bättre än den första. Men å andra sidan gjorde Broberg 5–0 efter bara 48 minuter och laget behövde inte gå framåt i onödan och inte offra en hörntand i varje duell. Sirius övertag kan alltså vara skenbart.

– Jag kan inte sätta mig in i hur Brobergs spelare tänkte, men jag tycker att vi gjorde det bra i andra halvlek. Men det gäller att sätta dit bollen. Det är bara pang på igen. Vi kan inte sitta och tycka synd om oss själva, säger Siriustränaren, som fick se David Thorén skada sig i andra halvlek.

Han leddes av isen och hade ett mycket stort rött märke över nästan hela ryggen. Han gjorde sig illa mot sargen och kunde inte gå för egen kraft ens efter matchen.

– Det var sargen, och det känns, sade Thorén när han blev hjälpt ut till omklädningsrummet.

Det är oklart hur allvarlig skadan är.

 MATCHFAKTA

Broberg–Sirius 6–1 (4–0)

Målen: 1–0 (1) Martin Söderberg, 2–0 (14) Jaakko Hyvönen, 3–0 (41) Albin Bysell, 4–0 (44) Martin Söderberg (straff), 5–0 (48) Martin Söderberg, 6–0 (87) Rasmus Linder, 6–1 (89) Ted Bergström.

Publik: 743.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!